Michael Spence • 13. august 2011 kell 11:20

Tardunud ja halvatud poliitika pärsib majandust

Hiljutine tugev langus maailma aktsiaturgudel on vastus kahele koostoimes tegurile: majanduse põhialustele ja poliitiliste vastustele või pigem viimaste puudusele, kirjutab New Yorki Ülikooli majandusprofessor ja Nobeli majanduspreemia laureaat Michael Spence.

Majanduskasv USAs ja Euroopas on palju madalam hiljutistest ootustest. Aeglane kasv on tugevalt löönud aktsiaväärtusi ja mõlemat majandust ohustab surutis. Aeglustumine ühes majanduses põhjustab languse ka teises ning samuti suuremates arenevates majandustes, mis seni on suutnud hoida kõrget majanduskasvu vaatamata arenenud majanduste loidusele. Kuid arenevate turgude senine vastupidavus ei pea topelt põhjaga langusele Ameerikas ja Euroopas. Nad ei suuda omapead korvata nõudluse järsku langust, hoolimata riigisektori tugevusest.

Olukord annab eelaimduse hullemast kui suurest korrektsioonist. Isegi kui ootused kohanevad, on investorite hulgas kasvav usaldamatus Euroopa ja USA ametliku poliitika adekvaatsusest.

Sisepoliitiliselt on Euroopa keskendunud eelarve puudujäägi vähendamisele, kusjuures väga vähe pööratakse tähelepanu reformidele või investeeringutele eesmärgiga suurendada keskpikas perspektiivis majanduskasvu. ELi tasandil ei ole veel poliitilist vastust peatamaks nõiaringi kasvavatest intressidest ja majanduskasvu peetusest Itaalias ja Hispaanias.USAs  hoiti riigivõla küsimust liiga kaua lahenduseta. Nende kuude jooksul muutusid USA riigiväärtpaberid riskantsemateks. Vähe viitab Ameerika sisepoliitilistes debattides jätkusuutlikule majanduskasvule ja tööhõivele orienteeritud strateegiale. Tõsi, mõned usuvad, et eelarve kärped on piisav kasvustrateegia. Aga see ei ole enamuse arvamus ega turgudelt peegelduv seisukoht.

Arenevate majandusega riikides on tõsiseks proovikiviks inflatsioon. Kuid peamine oht majanduskasvule tuleneb arenenud riikide probleemidest. Lisaks on vaja läbi viia reforme ja suuri struktuurimuutusi, et säilitada majanduskasvu ja need võivad aeglustuva maailma majanduses tingimustes edasi lükkuda.Sünge pilt võib muutuda, aga mitte enne, kui arenenud riikide poliitika ja usaldatavus nihkub nii, et riikide rahanduse stabiliseerumine toimub viisil, mis toetab majanduskasvu ja tööhõivet.

Hetkel kuum