Eile, kümme aastat tagasi sai alguse Eesti rahamahukaim ajakirjanduslik eksperiment - Äripäeva projekt investor Toomas. Selle eesmärk oli tõestada, et keskmisest ettevõtlikum inimene suudab ise investeerida ning oma vara kasvatada.
Äripäeva kirjutab juhtkirjas, et pikaajaline projekt on juba täna õnnestunud. Järgnevateks aastateks soovitab Äripäev võtta eeskuju parimast investeerimissoovitusest, mida Toomas on kuulnud ettearvamatute aegade kohta: hoia oma kahjumis investeeringud väikesed ning lase oma kasumis positsioonidel kasvada.
Toomase tõusud ja mõõnad. Toomas ei ole päevakaupleja ega spekulant. Kuigi ta ostab ja müüb aktsiaid aktiivselt, ei istu ta iga päev monitori taga ega jälgi jooksvalt hindu. Investor Toomas võib vabalt olla iga Äripäeva lugeja. Tahame projektiga ikka ja jälle meenutada vana tõde: mistahes fondijuhile maksmise asemel võib ka ise otse aktsiatesse investeerida. Ning et aktsiaturgudele otse investeerimine pole enam ammu keeruline ja vaid valitute pärusmaa. Vastupidi. Nagu saab lugeda ka tänasest Äripäeva kaaneloost, on investor Toomase karjääris nii tõuse kui ka mõõnasid, kuid kümne aasta vaates saame tõdeda, et suures plaanis on projekt end juba praegu tõestanud. Investor Toomas on kasvatanud keskmiselt oma investeeringut 11,05% aastas.Projekt on näidanud, et omades veidi teadmisi börsidel toimuvast, olles distsiplineeritud ja omades natuke õnne, on ise investeerida võimalik tulusamalt kui paigutades raha mõnda investeerimisfondi spetsialistide kätte. Usume, et investor Toomase näide on olnud ja on tulevikus väikeinvestoritele üheaegselt nii tõestuseks väite paikapidavusest kui ka inspiratsiooniks ise samamoodi toimida.Ühtlasi hoiatame veelkord finantslodevuse eest - sündroomi, kus muidu tragid eestlased, kes loevad sendi võrra langenud bensiinihinda või kasutavad ära kaubanduskeskuste allahindlust, kipuvad pikaajaliste otsuste, nagu investeerimine, tegemisel minema kergemat vastupanu, näiteks neid kallilt delegeerides.
Uued ajad nõuavad uusi reegleid. Oleme uues ajastus, kus üha raskem on ennustada, mis turgudel toimuma hakkab. Aeg nõuab justkui paindlikkust ja kiiret reageerimist.Kui seda luksust ei saa endale lubada väikeinvestorid nagu Toomas, kes ilmselt neljal juhul viiest jääksid elukutseliste maaklerite ja investorrobotitega võistlemisel alati hiljaks. Just seetõttu on oluline järgida eelnimetatud investeerimispõhimõtet: hoia oma kahjumis investeeringud väikesed ning lase oma kasumis positsioonidel kasvada. Kui buumi ajal võidavad kõik, siis segastel ja kõikuvatel aegadel, milles me viimastel aastatel olnud oleme, on riskide jälgimine ja kahjumite piiramine väga tähtis. Teisisõnu – juhindudes eelnimetatud põhimõttest ei osta investor kunagi pankrotistuvat ettevõtet ega müü esimese tõusu peale ka Hansapanga taolise ettevõtte aktsiaid. Pikaajalisele varapaigutajale, kes ei taha võtta suuri riske, saab soovitada ka tugevaid maailmabrände nagu Coca-Cola. Kriteerium võiks olla domineeriv turupositsioon ja dividendimaksmise traditsioon. Riskialtile spekuleerivale investorile on käes kuldaeg. Isegi Eesti aktsiatega võib olla käsi kullas.
Alles algus. Investor Toomas ei ole veel läbinud pooltki teed. Alustades võeti eesmärk 30 aastaga Toomase vara kolmekümne kordistada. Toomas on eesmärgist pisut maas, kuid on lootust jõuda graafikusse. Selleks tuleb 20 aastaga tõsta tootlust ühe protsendipunkti võrra 12ni.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele