Migrandikriis tuhandete iraaklastega Valgevene piiridel Leedu, Läti ja Poolaga võib sisuliselt sõrmenipsust käivituda ükskõik, millises Euroopa Liidu riigis ning meist on tanner praegu vaid paarisaja kilomeetri kaugusel, rääkis poliitikavaatleja Karmo Tüür Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Tüüri sõnul on tegemist erakordselt julma äriga: “Ühest küljest on tegemist humanitaarprobleemiga, inimestega, kellel on õigus otsida endale turvalist elamispaika, aga teistpidi on sel julgeolekumõõde, dehumaniseeriv pool.” Inimkaubanduse korralduslik külg tähendab Leedu kriisi näitel organiseeritud lende Iraagist Minskisse, seejärel tegutsevad vastuvõtjad, kes peavad “kauba” edasi toimetama. Seda, et lennud Iraagist on praegu peatatud võib samuti näidata “tarneahelat” - Tüür peab täiesti võimalikuks, et leidub otsustaja, kellele on selle eest makstud.
“Inimesed muudetakse kõigepealt kaubaks, seejärel relvaks,” tõdes poliitikavaatleja. ELi julgeolekustruktuurid, piirivalve, aga ka õigusruum ei suuda siiani hallata põgenikesurvet. “Niipea kui kuskilt keegi annab signaali, et siin on Euroopa Liidu välispiiris pragu, paiskub sinna laine, mis ähvardab üle tulla, see surve paraku jääb, nagu ka kolmandate osapoolte soov seda ära kasutada,” märkis Tüür. Valgevenes endiselt võimul olev Lukašenka režiim seda praegu teebki.
“Valgevene piirist Võruni on 250 kilomeetrit, maastik on suhteliselt kehv, aga kui tagasi minna ei taha, on paar päeva jalgsi või paar tundi autoga kergesti otsitav kõrvalpääsutee. Seda enam, et kanalit võidakse näidata lahti olevana, nii võib laine jõuda ka meieni,” ütles Tüür.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.