Rohekiirendist saab nii teadmisi kui rahastust
Tänaseks on edukalt käima läinud kaks rohetehnoloogia kiirendit. Esimene kiirendi keskendub materjaliteadusele, ressursside väärindamisele ja kemikaalide kasutuse vähendamisele. Kiirendit korraldab Beamline, selle põhiprogrammi on valitud 13 tiimi, kes saavad oma rohetehnoloogia arendamiseks kuni 100 000 eurot.
Programmi valitud ettevõtted tegelevad näiteks loodussõbralikumate väetiste arendamise ja merevetikate väärindamisega, et kasutada vetikat põllumajanduses. Lisaks arendatakse uudseid lahendusi energiasalvestamise ja -juhtimise valdkonnas, luuakse mullatervise analüüsiplatvormi ning luuakse plastile alternatiivset materjali, mida kasutada panga- ja krediitkaartide tootmisel, et vähendada toote jalajälge 13 korda.
Teine kiirendi keskendub kohaliku elukeskkonna keskkonnakestlikele lahendustele, et toetada kohalike omavalitsuste ja ettevõtete vahelist koostööd uudsete rohetehnoloogiate testimisel ja kasutuselevõtul. Kiirendit korraldavad ühiselt Tartu Teaduspark, Tehnopol, Baltic Innovation Agency ja Energex Energy Experts. Eelprogrammi on valitud 20 tiimi eri valdkondadest – esindatud on energeetika, liikuvuse, jäätmemajanduse ja nutika linna teemad.
Eelprogramm lõpeb 7. mail demopäevaga Tartus, kus esitluste põhjal valitakse välja viis ideed, mis pääsevad kiirendi põhiprogrammi.
Kolmas kiirendi tegeleb liikuvuse ja logistika valdkonnaga ja keskendub uuenduslike ja keskkonnasäästlike transpordilahenduste väljatöötamisele, hõlmates ka jalakäijatele suunatud rohetehnoloogilisi lahendusi. Kiirendi korraldajad on Tartu Teaduspark ja Baltic Innovation Agency, kiirendisse kandideerimine avaneb lähikuudel.
2024. aastal alustavad veel kaks rohekiirendit teemadel „Energeetika, ehitus ja kliimakindlus“ ning „Mets, muld, elurikkus ja maakasutus“.
KIK annab rohetehnoloogiate arendamiseks toetust
Kiirenditega samadel fookusteemadel avab KIK 3. aprillil avatud taotlusvooru rohetehnoloogiate arendamiseks. Toetust saavad taotlema tulla väikese ja keskmise suurusega ettevõtted, kelle arendatav innovaatiline rohetehnoloogia aitab kaasa kliimamuutuste leevenemisele või nende mõjudega kohanemisele.
Taotlema on oodatud rohetehnoloogia iduettevõtted, kes tegelevad:
● materjaliteaduse, ressursside väärindamise, sh kestliku ressursikasutuse tootlikkuse ja (energia)tõhususe suurendamise, ohtlike kemikaalide kasutuse vähendamise ja ohutute alternatiivide kasutuselevõtuga;
● liikuvuse ja logistika keskkonnakestliku edendamisega;
● kohaliku elukeskkonna rohetehnoloogiliste lahenduste loomisega, näiteks looduspõhiste lahendustega või muude oluliste keskkonna- ja kliimapanusega rohetehnoloogiate arendamisega;
● muude rohetehnoloogiatega, mis panustavad oluliselt keskkonna- ja kliimaeesmärkide saavutamisse.
Avatud taotlusvooru on oodatud ka ettevõtted, kes juba osalevad kiirendiprogrammis või kes kiirenditesse ei mahtunud.