7. november 1995 kell 22:00

Kahest kangest

Repliigi korras kiitus Svergosi PR-meestele, kes aitasid sõltumatutel ajakirjanikel sisustada Eesti suurima päevalehe laupäeva majanduskülge. Milline uudise ajastus?! Esoili, eriti selle koostisosa EK omandamine on AA grupi edasiseks eksisteerimiseks eluliselt vajalik. AA-Õligrupi argument erastamisel on kohalik kapital ja sellega kaasnev tasakaalustav jõud kütuseturul. Kahtlen, kas tulevikus suudetaks Esoili arendada ja elus hoida ainult murumütsi kandes, varem või hiljem tuleb konkurentsivõime tagamiseks kaasata väliskapitali.

Erastaja Svergosi taga seisavad Esoili praegune juhtkond, Innovatsioonipank ja Ühispank koos kütusekontsernide ühisfirma Hydro Texaco Holdings toetusega. See võib tähendada suuri investeeringuid ja konkurentsivõimet, ent millest peab loobuma Svergos? Lepingu sisu on välispartneri kinnitusel konfidentsiaalne. Küsimärke ripub õhus veelgi. Näiteks Esoili lepingu lisa ehitatava naftasadama finantseerija Coastal Corpiga, mis oli ka üheks põhjuseks kohalike pakkujate erimeelsuses.

Erastamisagentuuril seisab ees raske otsus. Kas anda võimalus kohalikele kütusemeestele või eelistada loodetavasti hiigelsummadesse ulatuvaid välisinvesteeringuid ning riikluse julgeoleku tõusu seoses USA majandushiiglase tulekuga? Tõenäoline on, et vastust sellele täna veel ei anta. Majandusminister ja uus erastamisagentuuri nõukogu esimees Andres Lipstok on Tiit Vähi kaaskonnas visiidil Islandil. Vaevalt et Ants Leemets nõukogu aseesimehena tahab enne lahkumist Virumaa Kommertspanka enda õlule nii suurt vastutust võtta.

Hetkel kuum