14. november 1995 kell 22:00

Hansapanga aktsia noteerimine selgub homme

Väärtpaberimaaklerite assotsiatsiooni tegevdirektor Markku Savikko ütles, et positiivse otsuse korral lülitub Hansapanga aktsia maaklerinimekirja ja muutub vabalt kaubeldavaks järgmisel esmaspäeval. «Suure tõenäosusega teeb juhatus positiivse otsuse,» märkis Savikko. Ta lisas, et nii tehnilised kui juriidilised eeldused Hansapanga aktsia noteerimiseks on täidetud.

Savikko sõnul muudeti aasta alguses Helsingi börsi maaklerinimekirjas kauplemise reeglistikku, mugavdades seda esimese välisettevõtte, Hansapanga, tulekuks. Aktsiate noteerimise pikaajalist edasilükkumist põhjendas ta eelkõige juriidiliste ja tehniliste probleemidega.

«Selgusetu oli, kuidas investor teab, mida ta ostab, kuidas ta saab informatsiooni,» lausus Savikko. «Samuti oli selgusetu, mil viisil hakkab aktsia ja raha kaubeldes liikuma. Põhiprobleem oli anda investorile kindlus, et need aktsiad on olemas.»

Savikko lisas, et positiivse otsuse tegemine Hansapanga aktsiate suhtes venis ka börsi reeglistiku Euroopa Liidu nõuetele ümberkujundamise tõttu.

Merita Pankiiriliikke maakler Henri Malvet lausus, et firma ülesanne on noteerida Hansapanga aktsia hind juhul, kui teised seda ei tee. «Kõik tehingud ei pea meie kaudu käima,» lisas ta.

Tehingud hakkavad toimuma vastavalt reeglistikule kahesaja aktsia kaupa. Malvet märkis, et see, kui palju Merita Pankiiriliikke enda käes pidevalt aktsiaid hoiab, on ärisaladus.

«Meie käes saab olema piisavalt aktsiaid, et hinda noteerida ja tagada nõudlus,» ütles ta.

Malveti sõnul on Hansapanga aktsiate vastu huvi tundnud mitmed fondid välismaalt, näiteks Londonist. Merita pank jääb ka tehniliselt Hansapanga aktsiate vahendajaks. Pangal on avatud konto Eesti väärtpaberite keskdepositooriumis, samuti on pank ühendatud Soome börsi elektroonilise süsteemiga HETI.

Markku Savikko sõnul on tõenäoline, et Hansapanga aktsia läheb tulevikus seni Helsingi börsil alles planeeritavasse Balti ettevõtete nimekirja. Alates järgmisest aastast lähevad maaklerinimekiri ja OTC (over the counter) nimekiri aktsiaseltsiks muutunud Helsingi börsi haldusesse.

Savikko sõnul on kavas teha muudatusi Soome seadustes, mis peaks prognooside järgi lõpule jõudma järgmise aasta märtsis. Pärast seda alustatakse ka Balti nimekirja loomist.

Hetkel kuum