19. november 1995 kell 22:00

Lühiuudised

Reedel otsustas riiklik transiidikomisjon moodustada ajutise töögrupi Venemaalt Eestisse veetava naftatoru projekti arutamiseks. Konkreetse vastuse, kas asuda taotlema Venemaalt naftatoru toomist Eestisse, annab töögrupp jaanuaris.

Asjasse puutuvaid materjale hakkab läbi töötama ajutine töögrupp, mille juht on majandusministeeriumi kantsler Margus Leivo ning liikmed Tallinna Sadama peadirektor Enn Sarap, Eesti Gaasi peadirektor Arne Saar ja N-Terminaali juhatuse esimees Aadu Luukas. Esimesele koosolekule koguneb töögrupp homme. ÄP

Tarbijakaitseameti uue peadirektori leidmiseks laekus kaheksa sooviavaldust, ütles majandusministeeriumi personaliosakonna juhataja Anne Marjapuu.

«Kaks avalduse esitajat töötab tarbijakaitseametis, ülejäänud avaldused tulid väljastpoolt tarbijakaitseametit,» lausus Marjapuu. Tema sõnul valitakse direktor paari nädala jooksul. ÄP

Sellel nädalal alustab Eesti Ühispanga aktsiate välisemissiooni korraldaja Alfred Berg investoritega läbirääkimisi aktsia müügihinna ja mahu üle. Kõige varem jõuavad läbirääkimised lõpule nädala lõpul, ütles Ühispanga arendusdirektor Margus Schults.

Schults lisas, et esialgsed kokkulepped Ühispanga ja Alfred Bergi vahel aktsia müügihinna ja emissiooni mahu osas on olemas. Ta märkis, et kuni lõplike kokkulepete sõlmimiseni ei soovi pank emissiooni tingimusi täpsustada. Aktsia hinna ja oodatava kasumi suhe on kavandatud umbes viiele, see on arvatav aastate arv, mille jooksul aktsia ostja võib dividendidena aktsiaostu tagasi teenida.

Ühispanga aktsionärid on praegu kümme investeerimisfirmat ja umbes 12% ulatuses riik. ÄP

Eelmisel nädalal Eestis viibinud Ukraina INKO panga järelevalvenõukogu liikmed otsustasid põhimõtteliselt INKO Balti panga aktsiakapitali laiendamise viisi.

INKO Balti panga juhatuse liige Mart Mikker ütles, et tal pole volitusi avalikustada, mil viisil pank aktsiakapitali laiendab. BNS

Soome konsultatsioonifirmad IVO International Ltd, Jaakko Pöyry Consulting OY ja EKONO Energy Ltd koostasid Narva elektrijaamade ja põlevkivi kaevandamise uuendamise investeeringute plaani aastateks 1996--2000.

Soome pool tegi plaani koostöös Eesti Energia ja Eesti Põlevkiviga.

Plaan näeb ette aastail 1996--2000 Balti ja Eesti elektrijaama 88 miljoni ja põlevkivi kaevandamisse üheksa miljoni USA dollari investeerimist.

Osaliselt on plaani elluviimine juba alanud elektrijaamade põhiseadmete konserveerimisega, ütles RE Eesti Energia peadirektor Udo Lehtse. Investeeringute programm võimaldab ära hoida põlevkivi ja elektrienergia hinna ülikiiret tõusu ja vähendada keskkonna saastamist väävligaasiga. Vääveldioksiidi hulk peaks aastas vähenema kuni 20 000 tonni võrra. BNS

Rootsi talupidajate liit (LRF) avab lähipäevil oma esinduse Sakus, kust hakatakse koordineerima koostööd nii Eesti kui Leedu talunike organisatsioonidega. Üheks eesmärgiks on LRF seadnud Eesti piimatootjate koostöö Rootsi suurima piimaühistuga Arla.

LRFi rahvusvahelise koordinaatori Gunnar Lansi sõnul on Arla omanikud Rootsi taluliidu liikmed, seetõttu tehakse koostööd ka Eesti turul. «Meil pole Arlaga sõlmitud mingit konspiratiivset plaani,» ütles Lans, «Arla liikmed on huvitatud sellest, et aidata Eesti ühistutel jalule tõusta ning hiljem minna koos Peterburi ja Venemaa turule.»

Arla Eesti ASi tegevdirektor Inga Marand kinnitas, et ta on väga rõõmus LRFi esindaja Eestisse kolimise üle, kuna see aitab kindlustada ka Arla siinset positsiooni. «Kui kõrget hinda Eesti talunikud piimaliitri eest saavad, jääb nende endi otsustada, Arla seda otsustama ei hakka,» möönis Marand. ÄP

Viljandi linnavalitsus on reedel toimuvale linnavolikogu istungile esitanud eelnõu 1996. aastal erastatava munitsipaalvara nimekirja muutmise kohta. Nimekirjast soovitakse välja jätta kaks objekti.

Viljandi abilinnapea Peep Aru sõnul võttis linnavolikogu oktoobris vastu tuleval aastal erastatava munitsipaalvara programmi. Kokku kuulus sinna üheksa objekti -- munitsipaalettevõtted Küttevaru, Sport, Elamu ja Eine ning viis rendipinda.

Linnavalitsuse eksimuse tõttu oli volikogule esitatud programmi eelnõusse sattunud kaks rendipinda, mis asuvad õigusjärgsetele omanikele tagastatamisele kuuluvas majas. ÄP

Kuni aasta lõpuni täidab maailmapanga Tallinna osakonna juhi kohustusi senine osakonna nõunik Kristjan Kitvel.

Kitvel ütles, et uus maailmapanga Tallinna esindaja asub ametisse tõenäoliselt järgmise aasta jaanuaris. Kitvel ütles, et tal ei ole esialgu volitusi avalikustada panga Eesti osakonna uue esindaja nime.

Uus juht tuleb Eestist, lisas Kitvel.

Maailmapanga endine Tallinna osakonna juhataja Hillar Lauri lahkus töölt seoses magistriõpingutega Prantsusmaal.

Kitveli sõnul jääb maailmapanga poliitika Eesti suhtes järgmisel aastal muutumatuks. BNS

Hetkel kuum