26. november 1995 kell 22:00

ABB tsiviliseerib USA rahaga SRÜ sõjatehaseid

Äsja moodustas ABB ühisfirma Ukraina ettevõttega Monolit, mis varem tootis Nõukogude rakettide juhtimissüsteeme. Ühisfirma ABB Monolit, kus ABB-le kuulub 51% aktsiatest, hakkab tootma Ukraina tuumajõujaamade juhtimis- ja kontrollsüsteeme.

Paari aasta pärast võib selle ettevõtte käive ulatuda paari miljardi Rootsi kroonini, ütles ABB tegevdirektor Percy Barnevik. Ta peab seda projekti uueks mudeliks ABB investeeringute suunamisel Ida-Euroopasse ja SRÜ riikidesse.

ABB-l on täielik USA toetus ja ka raha, kuna see suurriik on huvitatud endise Nõukogude sõjatööstuse muutmisest rahuotstarbeliseks. Ka Percy Barnevik peab seda tegevust väga tähtsaks: «Me ei tea, kes tulevad edaspidi võimule Venemaal ja teistes SRÜ riikides. Seepärast on vaja sõjatööstuskompleks hajutada ja muuta selle ettevõtted tsiviilotstarbeliseks.»

Umbes neljandik NSV Liidu tööstusest valmistas sõjalise otstarbega toodangut. Barneviki hinnangul vajab umbes kaks kolmandikku Ida-Euroopa tuumareaktoritest uut juhtimis- ja järelevalvesüsteemi.

Järelikult kui raha jätkuks, peaks nõudlus niisuguse toodangu järele olema suur. Lisaks soodustaks uus tehnika energia märksa otstarbekamat kasutamist. Kavandatavad juhtimissüsteemid on universaalsed ja kasutatavad kogu rasketööstuses tootmisprotsessi juhtimisel.

Ukraina oli varem NSV Liidu raketitööstuse keskus ja Barnevik peab 61 000 töötajaga koostööpartnerit Monolit väga huvitavaks partneriks edaspidist pikaajalist koostööd silmas pidades.

ABB on olnud väga aktiivne investeerija Ida-Euroopasse ja Barneviki sõnul on SRÜ riikides tunduvalt rohkem probleeme kui näiteks Poolas ja T?ehhis, kus ABB-l läheb 2--3aastase tegutsemise järel juba üsna hästi.

Praeguste ABB arvestuste kohaselt kulub tal SRÜ riikides tootmise stabiliseerimiseks ja rentaabliks muutmiseks kuni viis aastat. SRÜ riikides peetakse tulevikuvõimalusi paremaks kui Ida-Euroopas. DI

Hetkel kuum