7. jaanuar 1996 kell 22:00

Soomlased ostavad Pungase käest komposti

Eelmise aasta lõpus saadeti esimene partii 120 tonni põlevkivituha ja sealäga baasil toodetud komposti teele, teatas Pungas. Kiviõli lähistel Maidla külas vendade Ants ja Toom Pungase juurutatud ja toodetava komposti komponentide hankimine on väga odav ja võimaldab firmale ligi 50protsendilist rentaablust.

Anto pole rohkem kui kaks aastat saanud üheltki Eesti kommertspangalt ega fondilt tootmise intensiivistamise eesmärgil taotletud 1,3 miljonit krooni laenu. Toom Pungase sõnul oli viimane takistus, mille Innovatsioonifond eelmise aasta lõpus viiendat korda krediidiküsimust arutades leidis, konkreetsete ekspordilepingute puudumine.

«Soomlased hindasid meie komposti kõrgemalt kui Innovatsioonifond,» rääkis Pungas. «See ekspordileping võimaldab meil krediidist hoopis loobuda.» Krediiti oli Pungase ütluse kohaselt kavas kasutada pakkimistehnoloogia muretsemiseks, mis on komposti Egiptusesse ja Iisraeli eksportimise eeldus.

Innovatsioonifondi tegevdirektor Jüri Lichfeld lausus, et fond ei saanud oma otsust Pungaste projekti kohta langetada seetõttu, et AS Anto ei esitanud fondile nõutavat informatsiooni firma finantsseisu kohta, samuti ei veennud fondi ettenäidatud ekspordilepingud. «Kui soomlased neid usuvad, on väga tore ning ma soovin vaid edu,» lisas Lichfeld. Soome pank huvitub

Toom Pungase väitel on Anto aktsiate vastu huvi tundnud Soome Põhjala keskkonnapank, kes on nõustunud miljoni Soome marga (2,7 mln krooni) eest ostma ligi 30% firma aktsiatest. Pungas ütles, et Eesti krediidiasutustes valitseva usaldamatuse tõttu nende firma vastu jättis Põhjala pank detsembris lepingu veel sõlmimata. Mullu müüs Anto 10 000 tonni komposti. Toorainet peaks jaguma sadade tuhandete tonnide tootmiseks aastas.

Hetkel kuum