14. veebruar 1996 kell 22:00

Ähvardav taasriigistamine

Minister Anatoli Kulikov leiab, et riik peaks osaliselt taasriigistama naftafirmad Lukoil ja Yukos, gaasifirma Gazprom, autofirmad ZIL, KamAZ, ja AvtoVAZ ning viis juhtivat kommertspanka. «Me peaksime 50protsendiliselt natsionaliseerima need suured monopolettevõtted, et saada neilt raha riigikassasse, kuhu seda praegu ei laeku,» ütles siseminister mõjukas ajalehes Izvestija.

Anatoli Kulikov võrdles oma strateegiat USA presidendi Franklin Roosvelti aktsiooniga 1930. a depressiooni ajal ja Prantsusmaa presidendi Charles de Gaulle'i natsionaliseerimisalgatusega pärast Teist ilmasõda.

Peale selle soovitab Kulikov välja lasta väärtpabereid, mille tagatiseks oleksid endise NSV Liidu vabariikide võlad Venemaale üheksa miljardi dollari väärtuses, laiendada rublakoridori ehk rublakursi kõikumisulatust, taaskehtestada nafta eksporditariifid ning karmimalt sisse nõuda kõik maksud.

Majandusministri esimene asetäitja Andrei ?apovaljants nimetas Kulikovi ettepanekuid nostalgiliseks, millel ei ole positiivset mõju.

Asemajandusminister Sergei Vassiljev ütles Interfaxile, et need ettepanekud on vastuolus nii valitsuse majandusprogrammiga kui ka praegu läbirääkimiste objektiks oleva rahvusvahelise valuutafondi uue, üheksa miljardi dollari suuruse laenu tingimustega.

Anatoli Kulikov, kes on pärast mullu suvel siseministri ametisse astumist saanud tuntuks korruptsiooni vastu võitlejana, kinnitas, et tema ettepanekutel on ainult üks idee, kuidas hankida eelarvesse raha ja leevendada sõjaväe ja miilitsa sularahapuudust.

Eksperdid oletavad, et Kulikov tahab ühtlasi oma ettepanekutega toetada Boriss Jeltsinit, kes alustab valimiskampaaniat Gennadi Zjuganovi vastu.

Kommunistide tugev positsioon Venemaa parlamendis ja kommunistide liidri Gennadi Zjuganovi oodatav võit juunis peetavatel presidendivalimistel võib põhjustada suurte erastatud ettevõtete ulatuslikku taasriigistamist, ennustab ajalehes Kommersant Venemaa uus erastamisminister Aleksandr Kazakov.

Parlamendi alamkojas, duumas, kus kommunistidel on enam kui kolmandik kohtadest ja juhtpositsioon tähtsamates komisjonides, on asutud koostama uut erastamisseadust ning samal ajal on loodud komisjon senise erastamise analüüsimiseks. Selle komisjoni ülesandeks on seatud «ebaseaduslikult» erastatud ettevõtete tagastamine riigile.

Ajaleht Bizness Segodnja ennustab, et kui kommunistid peaksid saama presidendikoha, siis on taasnatsionaliseerimise ohus 25 erastatud ja börsil noteeritud suurettevõtet. Nende hulka kuuluvad United Energy Systems, Gazprom, Lukoil-holding, AvtoVAZ, Norilsk Nickel, Magnitogorski metallurgiakombinaat ja Mosenergo.

Samal ajal aga investeerimisfirma Morgan Stanley ei usu, et Zjuganovi võit tähendaks olulist muutust valitsuspoliitikas. Kui kommunistid peaksid mingit taasnatsionaliseerimist üritama, siis kohtavad nad kindlasti mõjukate ja rikaste huvigruppide tugevat vastuseisu, millega toimetulekuks pole neil piisavalt võimu,» kommenteerib Morgan Stanley. REUTER-DI-ÄP

Hetkel kuum