3. märts 1996 kell 22:00

Talumüüdi purunemine

Neljapäevaõhtune ETV üllatas publikut üsna lõbusa vaatemänguga. Vaatajate ette olid lastud väitlema maapoliitikud Arvo Sirendi (maaliit) ja Eldur Parder (põllumeeste kogu) koos Harjumaa talumehega.

Saade tõotas tulla igav. Mõlemad põllupoliitikud rääkisid maamehe ja valitsuskoalitsiooni raskest elust. Parder tunnistas puhtsüdamlikult, et omal ajal sundis teda koonderakonnaga ühte heitma ainult soov parlamenti pääseda. Sirendi omakorda nägi silmanähtavat vaeva, vastates reporteri pärimisele, mida tema ise on konkreetselt maaelu parandamiseks ära teinud.

Siis aga tuli pomm. Reporter küsis talupidaja seisukohta laialt levinud väitele, et pangad ei taha talunikele laenu anda. Vastuseks teatas too, et ei temal endal ega ka tema tuttavatel ole pangalaenude saamisega olnud mingeid raskusi. Veelgi enam, nii raha kui masinad on kevadisteks põllutöödeks kenasti olemas.

Maameestele see ei meeldinud, oli ilmselge. Sirendi küsimus «Aga kas väetistega probleeme ei olegi?» tundus haaramisena viimase päästva õlekõrre järele. Oodatud muremõtete asemel asus Parbo innukalt ründama maaliitlasest põllumajandusministrit Ilmar Mändmetsa.

Kinnitust leidsid põhimõtted, mille vastu koalitsiooni kuuluvad maaerakonnad on võidelnud juba pikki aastaid. Nimelt, et ettevõtlikkuse, oskuste, teadmiste ja visadusega on võimalik Eestis edukalt ka talu pidada. Õitsev põllumajandus ei pea olema alati heldekäeliste riigitoetuste tulemus. Talupidaja jutt tõestas aga ka seda, et Eestis on liiga palju maatootmisega tege-levaid inimesi. Kõik ei saa selle tööga ühtemoodi hästi hakkama. Nende rahulolematus ja ebakindlus hoiavad üleval suurmajandite juhtide võimubaasi ja annavad ainet nende poliitilisele lobby'le.

Hetkel kuum