6. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

AS Profexpo korraldab teisipäeval sügisesele neljandale Tallinna toidumessile juba registreerunud ning potentsiaalsete eksponentide jaoks infopäeva.

AS Profexpo pakub direktor Tiit Sarve sõnul Eesti Näituste konverentsisaalis teavet ja materjale messiga seonduva kohta ning tutvustab messihallide tingimusi.

Ärilt-ärile-suunitlusega Tallinna toidumessil eksponeerivad firmad toidukaupu, alkohoolseid ja alkoholivabu jooke, kaupluse- ja restoranitarbeid, toiduainetööstuse tehnoloogiat, töörõivaid ning muud toidukaupade ja toitlustusega seotut.

Toidumessi raames valib Eesti toiduainetööstuse liit parima eesti toiduaine '96. BNS

Eesti ehitushinna koondindeks kasvas I kvartalis möödunud aasta viimase kvartaliga võrreldes statistikaameti andmeil 4,2 protsendi võrra.

Aastaga on ehitushinnaindeks kasvanud 22,6 protsendi võrra. Eramuindeks on aastaga kasvanud 20,8, korruselamuindeks 24 ja tööstushooneindeks 24,5 protsenti. Enim on aastaga suurenenud kulutused tööjõule -- 29,1 protsenti. Kulutused ehitusmaterjalidele on kasvanud 21 ja ehitusmasinatele 19,9 protsenti. BNS

Turu-uuringutega tegelev AS Profindex on koostanud Eesti toitlustusettevõtete ja suurköökide registri, mis annab ülevaate Eesti toilustusasutustest tänavu aprilli seisuga.

Profindexi andmetel oli Eesti linnades ja maakondades kokku 3200 toitlustusasutust, nendest üldiseks külastamiseks avatud 1848. Üle poole toitlustusasutusi (1644) moodustavad restoranid, baarid ja kohvikud.

Toitlustusregister sisaldab teavet 56 linna (Tallinn koos Maardu ja Sauega) ja 15 maakonna toitlustusettevõtte kohta. BNS

Merita panga Tallinna filiaali bilansimaht moodustas aprilli lõpul 359,2 miljonit krooni, kasvades kuu jooksul 10,2 protsenti.

Merita panga Tallinna filiaali osakonnajuhataja Signe Anton ütles, et bilansimahu kasvu põhjustas Soome ettevõtete tütarfirmade kontode kogumahu kasv. Ta lisas, et filiaalile on lisandunud ka uusi residentidest kliente.

Klientide hoiused moodustasid aprilli lõpul 164,8 miljonit krooni, kasvades kuuga 11,8 protsenti. Antoni sõnul on filiaali klientide krooni- ja valuutakontode kogumaht enam-vähem tasakaalus. BNS

Endine kaitseministeeriumi kantsler, ettevõtja Robert Lepikson asus esmaspäeval tööle peaministri nõunikuna, teatas valitsuse pressiteenistus.

Lepikson hakkab tegelema omandireformi, erastamist ja riiklike aktsiaseltside töökorraldust puudutavate küsimustega. Robert Lepikson hakkab tööle mittetäieliku tööajaga ehk 0,3 koormusega.

Koonderakonda kuuluv Lepikson lahkus kaitseministeeriumi kantsleri kohalt omal soovil märtsi lõpul. Ta põhjendas on lahkumist sellega, et ülesanded, miks ta selle koha vastu võttis, on täidetud. BNS

AS Tallinna Kaabeltelevisioon (TCATV) edastab alates esmaspäevast Tallinnas 32 teleprogrammi.

Firma tegevdirektor Margus Üürike ütles, et kogu Tallinna katvat ühtset telekommunikatsioonivõrku rajav TCATV pakub oma klientidele Õismäel senise 24 programmi asemel 32 vaatamisvõimalust.

Kaabeltelevisiooni rajatav võrk võimaldab edastada kokku üle 60 teleprogrammi ning arvukalt muid teenuseid. Üürikese sõnul võimaldab võrk pakkuda ka telefoniteenust, korterivalvet ja arvutisidet.

Seoses programmide häälestamisega võib esineda 6.--8. maini programmide vastuvõtul häireid, ütles Üürike.

Üürike märkis, et firma plaanib hõlmata oma võrguga kogu Tallinna lähema nelja aasta jooksul, seni saavad firma teenuseid kasutada Õismäe elanikud. Lisaks suurtele elamurajoonidele on kavas võrku ühendada ka individuaalelamute rajoonid. BNS

Võlausaldajad on ASi Kiviõli Keemiatehas vastu esitanud nõudeid 22 miljoni krooni ulatuses.

Firma ajutine pankrotihaldur Indrek Uudeküll ütles, et mai lõpul peavad koosoleku Kiviõli keemiatehase eelisõiguseta nõuete omanikud, kes hakkavad arutama kompromissettepanekut. Firma suuremad võlausaldajad on maksuamet ja pangad, märkis Uudeküll. Pankadel on pandiga tagatud eelisnõuded.

Kommenteerides Kiviõli keemiatehase makseraskuste põhjusi, ütles Uudeküll, et omanikud pole suutnud tehast alates mullusest erastamisest täies ulatuses käivitada. Osa ettevõttest ei tööta.

Ettevõtte probleemiks on turg, kuna varem läks suurem osa toodangust Venemaale. BNS

Teede- ja sideministri Kalev Kuke määruse kohaselt ei väljastata alates 1. maist enam erilube liikluseeskirjas lubatust pikematele veokitele, kui need toimetavad edasi veoseid, mida on võimalik tükeldada.

Liikluseeskirja kohaselt on autorongi pikkuse ülemmäär täishaagisega veokitel 18,35 meetrit ja poolhaagisega autodel 16,5 meetrit. Alates 1. maist sellest pikematele ning üle 40 tonni kaaluvatele veokitele erilube ei väljastata.

Määrus ei laiene ülegabariitsetele veokitele, mis veavad näiteks teraskonstruktsioone või masinaid, ütles teede- ja sideministeeriumi maanteeliikluse osakonna juhataja Lembit Kiviloo. Sellisel juhul peab veok olema varustatud erimärgistusega nii taga ja ees kui ka külgedel.

Kiviloo sõnul kaotatakse määrusega osale liiklejatele seni kehtinud põhjendamatud eelised. ETA

Rublasid konverteerinud OÜ Eesti Börsi pankrotistumise üks põhjus oli pankrotihaldur Indrek Uudekülli sõnul turu kadumine.

Uudeküll ütles, et asjaolud on veel täpsustamisel, kuid firma tegi mõned ebaõnnestunud tehingud. Ta lisas, et firma põhitegevus oli tehingud rubladega, kuid sellega hakkasid tegelema ka pangad ja turg kadus firma jaoks ära.

Eesti Börsi võlasumma kohta pole päris täpseid andmeid, kuid bilansi järgi on firmal võlgu umbes neli miljonit krooni, ütles Uudeküll.

Võlausaldajad peavad oma nõuded firma vastu esitama juuni lõpuks. BNS

Eesti suuruselt kolmanda rõivatootja ASi Klementi aktsionärid otsustasid esmaspäevasel üldkoosolekul maksta möödunud aasta eest dividende 9,3 protsenti aktsia nimiväärtusest.

Klementi aktsionärid kinnitasid eelmise majandusaasta aruande bilansimahuga 38,057 miljonit ning puhaskasumiga 2,035 miljonit krooni. Aktsionärid kinnitasid põhikirja uue redaktsiooni, millega muutuvad kõik aktsiad üheliigilisteks nimiväärtusega 100 krooni ning vabalt võõrandatavaks. BNS

Hetkel kuum