9. mai 1996 kell 22:00

Forekspank rõhub Vene turle

Vastab Eesti Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk

Mõte on sügavama huvitatuse loomine tulemuse ja aktsiaväärtuse tõusu vastu. Klassikaliselt seda ka niimoodi tehakse, et fikseeritakse mingisuguse ajahetke hind ja selle hinnaga on konkreetsel persoonil võimalik teatud aja möödumisel aktsiaid osta.

Sellisel kombel on firma juht väga huvitatud sellest, et firma väärtus tõuseks. Seda rakendatakse inimeste puhul, kes iga oma otsustuses kas teadlikult või alateadlikult mõtlevad sellele, kuidas see mõjutab firma väärtust ja aktsia hinda.

Meil on tegelikult kaks ringi. Üks on mõeldud firma juhtkonna, praktiliselt ainult juhatuse liikmete jaoks. Eraldi optsioon on panga töötajate jaoks, boonusel põhinev aktsiaoptsiooni skeem, mida me aprillis juba rakendasime.

Meie eesmärk on, et aktsionäridering oleks laiem ja iga firma töötaja oleks firma aktsionär. Tegelikult on nii, et igaühel Forekspanga kahesajast töötajast on õigus optsiooni reeglite järgi soodustingimustel aktsiad saada.

Kasumi allikad on ühtlased. Kasvavad nii intressitulud, komisjonitasud kui tresoorid. Venemaa annab küllalt märgatava osa, mis on ka üks põhjuseid, miks Forekspanga efektiivsus ja aktivate tootlikkus on nii suur.

Aga ma ei näe selles midagi halba, sest oleme üle elanud üsna keerulisi aegu. Paari kuu pärast avame Moskva kontori, töötame nagu normaalne Euroopa kommertspank.

Laenu ei anna me mitte mingil juhul. Tegeleme rublade ostu-müügiga teiste valuutade vastu. Mingil määral teeme akreditiive jms panga garantii põhjalisi instrumente, aga ainult juhul, kui Vene osapool on garanteeritud välisfirmade poolt.

Ei usu. Venemaa on liiga keeruline piirkond selleks, et seal täiendavaid riske võtta.

Forekspank tahab tegutseda eelkõige omas ni?is, milleks on esiteks väljaspool Venemaad tegutsevate firmade teenindamine forekstehingute ja kiirete maksetega ning teiseks Venemaa ettevõtete teenindamine Euroopa kommertspangana.

Eestis, kus pankade arv on nii suur, on pangandusturg ennast ammendanud. Nüüd võib oodata vaid teatud turu ümberjagamist -- keegi kukkub ära ja keegi teeb midagi paremini.

Sellepärast on Forekspank tegevuse algusest peale vaadelnud oma eesmärke laiemalt ja Venemaa on meie jaoks suurte kasvuvõimalustega.

Me hindame oma tegevuse juures eelkõige kindlust ja stabiilsust. Me ei saa minna niisuguse äri peale, mis tõotab pöörast kasumit mingisuguse aja jooksul, sest tavaliselt on kasumiga pöördvõrdeline risk.

Venemaal oleneb risk sellest, mida seal teha. Nende operatsioonide puhul, mida me täna teeme, tunneme olukorda ja riski ning me oleme hinnanud neid normaalseks. Tegevuse laiendamist seal tuleb aga väga põhjalikult kaaluda.

Korraga igale poole ei jõua. Lätis on Hansapank võtnud väga aktiivse rünnaku ette. Me vaatame, kuidas neil seal minema hakkab.

Kõikidel distantsidel ei jõua korraga joosta. Meie jookseme miili, kuid Hansapank paneb kõrval sadat meetrit. Kui sa paned miili-jooksja sajameetrimeestega võidu ajama, siis ta kaotab niikuinii.

Lätis ja Leedus on praegu väga keeruline, sest nende keskpangad on väga protektsionistlikud. Samamoodi on ka pankade klientuur väga rahvuskeskne.

Fenomeni, et Eesti pank Lätis edukalt läbi lööb, on huvitav vaadata.

Sellel mündil on kaks poolt. Tõus võib tulla sellest, et lisandub maksejõulist nõudlust. Eelkõige lääne investeerimisfondide ja kindlustusfirmade näol, kes investeerivad väärtpaberitesse.

Neil on lubatud investeerida ainult börsil noteeritud aktsiatesse. See on üks reaalne tegur, mis hinda võib tõsta ja mida mina usun.

Teine pool on see, et viimase paari kuu jooksul on hinnatõus olnud üsna vinge. Prognoositud kasumeid ja aktsiahinna suhet sellesse vaadeldes leiame, et Hoiupanga aktsiate tootlikkus on jõudnud juba kümneni, Hansapangal ja Tallinna Pangal on ta kuskil 8,5, Forekspangal 6,8. Võrdluseks, Poola keskmine aktsiate tootlikkus on seitse, lääne investeerimisfondide rusikareegel on koguni viis.

Kui P/E, mis on pöördväärtus nõutavale tulule, on 12, on see täiesti normaalne. See tähendab kaheksa protsenti tulu. Kui sa paned raha Ameerika panka, saad sa deposiidi eest neli kuni viis protsenti. Seal on see täiesti normaalne.

Eestis aga kaheksaprotsendilise tulumääraga investeerida niivõrd riskantsesse asja kui aktsia, on absurd. Parem on panna raha kaheteistkümne protsendiga panga deposiiti. Eesti turul on aktsia hinna ja panga kasumi suhe kümme juba hämmastav, kaheksa on ka juba päris palju.

Samas on see matemaatika ainult teatud abimees, sest numbrid tulenevad prognoositud kasumist, mis võib tulla ja võib mitte tulla.

Lühiajalised investorid püüavad tabada mingisugust hüpet ja müüa seal üleval, mis on puhas psühholoogia.

Kui P/E järgi vaadata, siis meie aktsia on suhteliselt madalamalt hinnatud. Kaugelt madalamalt kui Hoiupanga aktsia ja madalamalt kui Hansapanga või Tallinna Panga aktsia. Aga samas ma arvan, et P/E suhe Eestis üle seitsme on juba palju, meil on see praegu veel 6,8.

Teisalt aktsiaturul mängitakse üksnes aktsiate hinna tõusuga.

Hetkel kuum