12. mai 1996 kell 22:00

Kiviõli keemiatehas raskustes

Kiviõli keemiatehase ajutine pankrotihaldur Indrek Uudeküll ütles uudisteagentuurile BNS, et 22 miljoni krooni suuruse võlaga keemiatehase suurimad võlausaldajad on maksuamet ja pangad. Pankadel on tema sõnul pandiga tagatud eelisnõuded. Mai lõpul peavad koosoleku ettevõtte eelisõiguseta nõuete omanikud, teatas Uudeküll.

Kommenteerides Kiviõli keemiatehase makseraskusi ütles Uudeküll BNSile, et firma omanikud pole suutnud tehast alates möödunud aastasest erastamises täies ulatuses käivitada.

Ettevõtte probleemiks on tema sõnul turu puudumine. Varem Venemaa tarvis tootnud ettevõte pole enam Venemaalt suuri ostjaid leidnud. Kiviõli keemiatehase pankrotiprotsess algas selle aasta veebruaris.

Kiviõli keemiatehase tegevdirektor Vaas Eberard aga märgib, et olukord ettevõttes ei ole küll hea, kuid samas ei ole see ka katastroofiline. «Pigem on meie pankrotti ajamine kellelegi, näiteks pankrotihaldurile, kasulik,» lausus Eberard.

Samas ta teatas, et probleemid võlausaldajatega on lahendatud. Võla tasumise kohta on koostatud graafikud. Suurem osa võlga on tema sõnul erastamistehingu käigus ettevõttega koos kaasa tulnud. «Nüüd hakkame neid võlgu tagasi maksma,» lisas Eberard.

Kiviõli keemiatehase eelkäija Kiviteri pesupulbritsehhi erastas möödunud aasta 28. aprillil AS Stir. Müügitehingu kohaselt maksis Stir ettevõtte tervikvara eest 1 krooni ja võttis kaasa ka 17,473 miljoni krooni suuruse võlakoorma. Stir kohustus investeerima ettevõttesse 4,7 miljonit krooni ning tagama töökoha 50 inimesele.

Millegipärast ei osanud Eberard täpselt öelda, kes on praegu Kiviõli keemiatehase omanikud.

Kohalikud Kiviõli ärimehed on avaldanud arvamust, et keemiatehase asjad liiguvad pankroti poole.

Seal pole toodetud aasta jooksu ühtegi grammi pesupulbrit, teatas üks kohalik ettevõtte juht ning lisas, et ilmselt lootsid Kiviõli keemiatehase omanikud liiga lihtsalt Venemaa turule pääseda. Samuti mainis ta, et keemiatehase tegevjuhtkond ei ole seisnud oma ülesannete kõrgusel.

Eberard ütles, et pesupulbritoomine on praegu konserveeritud, kuna selle käivitamiseks ei ole raha. Küll on aga tema sõnul mai lõpus algamas tuletõrje tarvis vahumoodustite tootmine. «Vahumoodustite tootmisest saadav raha investeeritakse pesupulbritootmisse,» lausus Eberard.

Vahumoodusteid saab tema sõnade kohaselt toota kevadest sügiseni, kuna see aine kardab külma ning talvel selle varumisega seetõttu ei tegelda.

Ta lisas, et tehas toodab ka vedelpesuaineid tööstusele. Kogustest ei soovinud Eberard rääkida. «Kui vanasti toodeti siin 10 000 tonni vahumoodusteid, siis praegu toodame tunduvalt vähem,» teatas ta vaid.

Tööle jääb Kiviõli keemiatehases senise 100 asemel 60--70 inimest, ütles Eberard ja lisas, et osa lahkujaid on juba leidnud uue töökoha.

Kohalik ettevõtja ütles, et Kiviõlis on praegu ametlikel andmetel 20protsendiline tööpuudus. «Kui keemiatehas läheb pankrotti, on siin linnas halvad lood,» lisas ta.

Hetkel kuum