15. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Hoiupank otsustas eelmisel nädalal suurendada pikaajalise eluasemelaenu ressurssi 120 miljoni krooni võrra.

Hoiupanga laenudivisjoni direktor Aivar Rehe ütles, et praegu on veebruari lõpus kinnitatud 40 miljoni kroonisest ressursist ära kasutatud 37,1 miljonit krooni.

Seni välja antud laenuressursi baasil sõlmis Hoiupank lepingud 99 kliendiga. Pikaajalise eluasemelaenu pakkumist alustas aprillis ka Hansapank. Lähiajal kavatseb pikaajalise laenutootega eraisikute tarvis turule tulla Ühispank. BNS

Eile toimunud avalikul enampakkumisel ei õnnestunud leida ostjat pankrotistunud OÜ Safran kahele kinnisvaraobjektile, kolmekorruselisele majale Pae tänavas ja Löwenbräu restoranile Lasnamäe turu lähedal.

Vaid ühe objekti ostuks tehti pakkumus, mis oli pankrotihaldurite määratud alghinnast madalam, ning müügitehing jäi sõlmimata.

Pankrotihaldurid Maire Arm ja Eve Selberg on kinnitanud, et Pae tänava maja väärtus on umbes viis miljonit ja restorani hind üle kahe miljoni krooni. Ostjat on püütud seni edutult leida alates eelmise aasta novembrist.

Laenukontorina tegutsenud Safrani vastu on esitatud 24 miljoni krooni eest võlanõudeid. ÄP

Erastamisagentuuri nõukogu võttis eile vastu otsuse likvideerida juriidiline isik RAS Tartu Ehitusmaterjalide Tehas, mille vara on müüdud oksjonitel erinevatele firmadele.

Ettepaneku Tartu ehitusmaterjalide tehase likvideerimiseks tegi erastamisagentuuri nõukogule majandusministeerium.

Erastamisagentuuri avalike suhete osakonnast teatati eile, et RAS Tartu Ehitusmaterjalide Tehas lülitati erastamisnimekirja 1993. aastal ning erastamine viidi läbi järk-järgult ettevõtte üksuste enampakkumisel müümise teel.

Erastamisagentuuri avalike suhete osakonna andmetel olid suurimateks Tartu ehitusmaterjalide tehase varade müügitehinguteks ettevõttele kuulunud väikeettevõtete Tegur ja Tehnik müük ASile Stepnu ligi 1,3 miljoni krooni eest ning varade müük, mille ostis 1,2 miljoni krooni eest neid seni rentinud AS Tarvent.

Tartu ehitusmaterjalide tehase kontorikompleks müüdi 700 000 miljoni krooni eest ASile Maamõõdubüroo A & O. ÄP

Rahandusministeeriumi töötajad arutasid eile Jaapani ekspordi-impordipanga esindajate ja suursaadiku Sumiko Takaharaga kolme, kokku 20--30 mln USD suurust rahastamisprojekti, ütles Agathe Dalton rahandusministeeriumist.

Dalton märkis, et Jaapani valitsus on valmis andma Eestile 25 aastaks laenu, mida valitsus võib kasutada oma äranägemise järgi. Jaapani panga esindajad kinnitasid valmidust kaasrahastada Eesti infrastruktuuri arengut Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangaga ligikaudu sama summa ulatuses, lisas Dalton.

Üks laenuprojekt puudutab Eesti väike- ja keskmiste erafirmade rahastamist kohalike kommertspankade kaudu, ütles Dalton. ETA

ASi Marlekor planeeritud võlakirjaemissioon asendub aktsiate avaliku müügiga peagi avataval Tallinna väärtpaberibörsil, teatas Marlekori nõukogu esimees Tiit Arge.

Ettevõtte nõukogu võttis otsuse Marlekori võlakirjade emiteerimise kohta 50 mln kr ulatuses vastu veebruaris.

Võlakirjade emissiooniga pole sisuliselt algust tehtudki, märkis Arge. BNS

McDonald's Eesti AS plaanib selle aasta jooksul avada Tallinnas kolm uut restorani, Eestis on neid siis kokku 6.

McDonald's Balti uus tegevdirektor Kevin Murphy on McDonald'si äritegevuse- ga Eestis rahul.

McDonald's plaanis mullu avada Eestis kaks restorani, ent avas kolm, märkis Murphy. Praegu peab McDonald's läbirääkimisi kohalike piima- ja leivakombinaatidega kohaliku tooraine kasutamiseks oma restoranides, lisas Murphy.

Ka järgmisel aastal plaanib McDonald's Eestis kolm uut restorani avada, lisas Murphy. BNS

Teisipäevaks kavandatud kalatöötlemistehase ÜE Esva võlakirjade avalik enampakkumine jäi ära, sest ei laekunud ühtegi pakkumust.

Esva pankrotihaldurid Kalle Pedak ja Soome advokaat Keijo Räikkonen panid 161 miljoni kroonisest võlanõudest Paljassaare Kalatööstuse ASi vastu müüki võlakirju alghinnaga 45 miljonit krooni. Esva võlanõue põhineb ostu-müügilepingul, millega Paljassaare kalatööstus ostis Esva tervikvara ja äritegevuse.

Ookeani pankrotihalduri Arno Mägi sõnul oli oksjon määratud läbikukkumisele. «Maksetähtajad olid nii rängad, et piltlikult öeldes oleks ostjal pidanud raha kohvriga kaasas olema,» lausus Mägi. Lähemal ajal otsustavad välispankadest Esva võlausaldajad ja pankrotihaldurid, mida edasi teha. ÄP

Selle nädala alguses lõpetas esimene lend eestlasi Soome turundusinstituudi korraldatud aastase reklaamieriala kursuse.

Soome õppeasutuse esindaja Eestis Katrin Hommuk kinnitas, et kursuse lõpetanud 14 inimese näol on tegemist esimeste praktilist reklaamialast koolitust saanud isikutega Eestis. Lõpetanute hulgas oli mitu Eesti reklaamiagentuuride töötajat, lisas ta.

Hommuk ütles, et kursuse lõpetajad said diplomi, mis võimaldab pakkuda ennast tööle ka lääne firmades. Reklaamikursus maksis osalejatele 9500 krooni. ÄP

Eesti Panga omanduses on Eesti Maapanga ja Tööstuspanga pikaajalisi võlakohustusi, on kirjas keskpanga eelmise aasta aruandes.

Eesti Panga infoosakonna asejuhataja Kaja Kell ütles, et keskpank on võtnud endale eesmärgi järjekindlalt vähendada osalust kommertspankades. Ta rõhutas, et tegemist on teiste pankade võlakohustusega, mis on Eesti Panga varades kirjas.

Eesti Pangal on 50 Eesti Maapanga kümneaastast intressita võlakohustust, mille nominaalväärtus on 5 mln kr.

Eesti Pank omandas 1994. aasta augustis 15 mln kr eest Tööstuspanga 15 vabalt võõrandatavat kaheaastast võlakohustust. 1,25% võlakohustuse nominaalväärtus on miljon krooni.

Kokku on Eesti Pangal 17 mln krooni eest võlakohustusi. ÄP-BNS

Tallinna kaubamaja maksab täna aktsionäridele dividende 2,48 krooni aktsia kohta. Kokku maksab kaubamaja dividendideks 30 protsenti mullusest 28 miljoni kroonisest puhaskasumist ehk 8,4 miljonit krooni.

Dividende saavad ainult 6. aprillil kaubamaja aktsiaid omanud investorid. Hoiupanga aktsiaturgude diiler Charlie Viikberg ütles, et dividendide väljamaksmine ei mõjuta aktsia praegust hinda, sest ettevõte maksab neid aktsionäride üldkoosoleku seisu järgi.

Viikberg märkis, et pärast aktsionäride üldkoosolekut langes kaubamaja aktsia hind tunduvalt ning see oli kaks nädalat põhjendamatult madal.

Tallinna kaubamaja eelmise aasta käive oli üle 500 miljoni krooni, kogukasum ligi 40 miljonit krooni. Selleks aastaks on kaubamaja peadirektor Peeter Tohver prognoosinud käibe suurenemist 20--30 protsendi võrra. BNS

Hetkel kuum