16. mai 1996 kell 22:00

Viruna Mart kaupleb Võllarabaga

Habetunud taluperemees Mart otsustas mullu kevadel hakata raha teenima ökoturistide arvel. Veel enne seda oli ta Virunast püüdnud teha etnograafilist reservaati, kahjuks ebaõnnestunult.

«Ökotalu klientideks oleksid edukate ärimeeste naised, kes kunagi olid rikkad ja ilusad, nüüd aga tõbised,» selgitab oma äriplaanidest sissevõetud Mart õhinal.

Päev Viruna ökotalus maksab 600 krooni. Ökoturistidel on võimalik valida rabamatka, kanuusõidu, lambapüüdmise-pügamise-villa pesemise, ja muu sellise vahel. Linnaärikast kliendil on Virunal võimalus ka käsitsi lehma lüpsta, piimast juustu ja võid teha.

Talukülaline saab ka ise vanavanaemade-aegsete kangastelgede taga kätt harjutada ning puidust meenet valmistada. Omapärase naudingu pakub linnaturistidele ka kuivpeldik ning pesemisvõimalused saunas või jões.

Koduloomadena on Virunal külaliste lõbustamiseks välja pakkuda 20 lammast, kaks lehma, hulk kanu ning kaks koera.

Phare programmi esindajad Eestis lubasid ökotalule eelmisel aastal 3 miljonit krooni kinkida, kinnitab Vahtel. Esimene 300 000 anti kätte juba mullu.

«Ma kuulsin kuskilt, et nendelt võib raha küsida,» meenutab taluperemees. «Juba järgmisel päeval pärast Tallinnas käimist saabuski Phare esindaja Virunale.»

Phare programmide finantsanalüütik Kristine Pentjärv kinnitab aga, et nende antud 300 000kroonine toetus on ühekordne. «Koostame küll finantsäriplaani viie aasta peale, toetust maksame aga ühekordselt,» selgitab Pentjärv, kelle sõnul on Mart Vahtel kas asjast valesti aru saanud või on tal kokkulep-ped ka muude Phare programmidega.

Reisifirmade ning turismikettide huviorbiiti ei mahu Viruna oma spetsiifilisuse tõttu. «Need, kes siin käivad, viivad informatsiooni oma tuttavateni,» räägib Mart. Kõige aktiivsemalt tunnevad Viruna vastu huvi venelased. «Praegu käib mul siin kaks korda kuus hommikust söömas vene pankurite delegatsioon,» lisab ta.

Kui mullune Viruna talu käive ulatus 40 000 kroonini, siis viie aasta pärast loodab Mart juba aastas puhast teenida 3 miljonit krooni. «Seda saaks teenida juhul, kui sada päeva järjest oleks 30 kohaga talu täituvus 100%,» pajatab peremees optimistlikult.

Abikaasa Heldi vahemärkust, mis püüab meest taas reaalsusesse tuua ning käibe ja puhaskasumi vahet selgitada, Mart ei märka. Ta on täis unistusi Viruna talu roosilisest tulevikust ja õnnelikest turistidest.

Hetkel kuum