5. juuni 1996 kell 22:00

Uus päevaleht loob toimetust

Viktor Siilats kinnitas, et uue päevalehe omanikud ei kavatse hakata suures ulatuses «üles ostma» konkureerivates väljaannetes töötavaid ajakirjanikke. «Töötajaid pole plaanis võtta ka päris tänavalt,» lisas ta.

Varem Eesti Päevalehe vastutava väljaandjana töötanud ASi Pressinvest juhatuse esimees Margus Mets märkis, et tema andmetel on lehe väljaandjad teinud mõnele ajakirjanikule kuni 15 000 krooni suuruse kuupalgaga «proovipakkumisi» uude lehte üleminemiseks. «Mulle tundub, et sarnaselt profikorvpalluritele on ka ajakirjanikud ostetavad, kuigi nad tahavad muidugi esmalt mingit garantiid,» märkis ta kommentaariks.

Siilatsi sõnutsi on lehe väljaandjad arvestanud töötajate koolituskuludega Rootsis. Toimetuse suuruseks on Siilatsi sõnutsi arvestatud 70--90 töötajat.

Siilats ei soovinud täpsustada, kus hakatakse trükkima uut väljaannet. Tema ütlusel on erinevaid võimalusi kolm. «Kas hakata trükkima lehte Eestis, naaberriigis või luua siia uus trükikoda -- see on veel lahtine,» loetles ta.

Samuti ei soovinud ta nimetada tulevase toimetuse asukohta ega projekti investeeringute suurust. «Projektiga seonduv saab lõplikult selgeks juunikuu jooksul,» ütles ta. «Enne seda on raske midagi konkreetset öelda.»

Margus Mets ütles, et tema ettekujutuse kohaselt võib uue päevalehe projekt õnnestuda juhul, kui sellesse investeerida 50--100 miljonit krooni viie aasta jooksul.

«Lehte tuleks levitada vähemalt pool aastat tasuta ning siis mõnda aega väga madala tellimishinnaga,» ütles Mets. Tema sõnul hakkaks projekt kasumit tootma alles paarikümne aasta möödudes.

Mets tunnistas, et ta on rääkinud Siilatsiga Rootsi kapitalil põhineva päevalehe projektist. «Konkreetset pakkumist projektiga liituda ei ole mulle tehtud, kuid leppisime kokku, et räägime edasi siis, kui asi hakkab kindlaid jooni võtma,» sõnas ta.

Eesti Päevalehe peatoimetaja Kalle Muuli ütles, et tema arvamuse kohaselt on igal inimesel õigus töötada seal, kus ta soovib. «Mulle -- ja ka minust pikemaajalise peatoimetaja kogemusega inimestele -- tundub, et Eesti turul uut päevalehte asutada pole eriti tark tegu,» sõnas ta. «Kui mina oleksin nõuandja rollis, siis ütleksin kohe, et ärge pange siia oma raha, see pole tasuv,» lisas Muuli.

Tidnings AB Marieberg annab välja Rootsi suurimat päevalehte Dagens Nyheter ja õhtulehte Expressen, Malmös ilmuvast päevalehest Sydsvenska Dagbladets kuulub firmale 96%.

Lisaks kuulub Mariebergile Soomes ilmuvast Aamulehtist 25%, Läti päevalehest Diena 49%, Poola suurimast päevalehest Super Express 50% ja Norra päevalehest Bergens Tidende 20%.

Hetkel kuum