12. juuni 1996 kell 22:00

Firmade liitumine alandab hõivet

Ka muud tööandjad -- suured farmaatsiafirmad ning ühiskondlikke teenuseid pakkuvad ettevõtted ühinevad ning kärbivad töökohtade arvu.

Suured koondamised on ees pangandus- ja finantssektoris. Mullu kärbiti kolme neljandikku sektorist 37 000 töökoha võrra, ülejäänud neljandikus kadus 28 000 töökohta. Pangandus-, kindlustus- ja finantsala ametiühingu BIFO hinnangul kaob Lloyds Banki ja TSB ühinemisel 10 000 töökohta, Halifaxi ja Leeds Permenenti ühinemine neelab 1000 töökohta.

Sektori olukorda raskendab seegi, et töötajate vallandamist tingib uue tehnoloogia kasutuselevõtt.

Euroopas toimuvad dramaatilised muudatused raputavad ka Briti farmaatsiasektorit. Arvatakse, et viimase megaühinemise tulemusel, kus liitusid ?veitsi Sandoz ja Ciba-Geigy, kaob Euroopas 10 000 töökohta.

Prantsuse keemiahiiglase Rhone-Poulenci Ameerika tütarettevõte Rorer teatas äsja 2 900 töökoha koondamisest ettevõtte ostetud Briti firmas Fisons.

Briti ravimitööstuse ametiühingu ABPI hinnangul ettevõtete ühinemine jätkub ka eeloleval aastal.

Mujal Euroopas on suundumused samad. Pankade ning farmaatsiafirmade ühinemise tagajärjel on kadunud töökohad, ehkki mitte nii suures ulatuses kui Suurbritannias.

Hiljuti plaanisid ühineda ?veitsi pangahiiglased UBS ja CS Holding. Kuna see ei teostunud, on UBS heitnud silma teisele pangahiiglasele -- SBC-le.

Prantsusmaal hoogustub väikepankade ühinemine. Konsultatsioonifirma Coopers & Lybrand hinnangul vähendavad väiksemad pangad järgneva kümnendi jooksul töökohti üle maailma ligi 50 protsendi võrra.

Samas ei pruugi kõiki riike tabada selline töökohtade arvu järsk vähenemine nagu Suurbritanniat. Saksamaal näiteks leppisid keemiatööstuse ametiühingud ning tööandjad kokku alates juulist kõik töökohtade koondamised kaheksaks kuuks külmutada. KL

Hetkel kuum