2. juuli 1996 kell 22:00

Esoili vara läks aresti alla

Täitevamet arestis eile hommikul AA-Õligrupi nõudel Esoili kassa, pangakontod, sõiduautod, kõik tütarettevõtte, ASi EK, aktsiad ja Esoili debitoorsed võlad, samuti REle Eesti Kütus kuuluvad ühisfirmade Traffic Service ja Estonian Transoil aktsiad. Enne tühistas Tartu linnakohus määruse, mis keelas AA-Õligrupil tehingud omandatud võlanõudega.

Võla tasumiseks on aega kümme päeva, teatas õligruppi esindav vandeadvokaadi abi Sanjay Jaanus Mody advokaadibüroost Kaasik & Co.

Esoili järelevalvenõukogu liige Lauri Hink on varem öelnud, et Esoilil puudub vara võla tasumiseks. «Siis peab Esoil minema haamri alla, saab palju saab, enam oodata ei ole võimalik,» lisas vandeadvokaat Viktor Kaasik.

Mai lõpul tunnistas kaubandus-tööstuskoja vahekohus AA-Õligrupi Tartu kommertspangalt omandatud 90 mln krooni suurust võlanõuet Esoili ja Eesti Kütuse vastu. Selle otsuse vaidlustas omakorda erastamisagentuur ja eraldas nõukogu istungil võlanõude Esoili erastamisest. Viimase sammu vaidlustas omakorda AA-Õligrupp, kes varem lubas võlanõuet enne erastamist mitte kasutada, kui saab sellega maksta erastamisvõidu korral.

«Arvestades asjade käiku, oleme palunud meie esindajal võtta tarvitusele meetmed jõustunud vahekohtu otsuse koheseks täitmiseks,» kommenteeris AA-Õligrupi osanik Heiti Hääl. Tema sõnul ei jäänud muud võimalust, kuna erastamisagentuur välistas võlanõude küsimuse arutelu.

Esoili järelevalvenõukogu liige Lauri Hink süüdistas Esoili vara arestimises erastamisagentuuri, mille esindajad ei soovinud õligrupiga kokku leppida. «Praegu panevad kõik kõrvad-silmad kinni, et midagi pole juhtunud,» sõnas ta.

«Üritasime kokku leppida Esoili juhtkonnaga, aga nad olid samal positsioonil agentuuriga, et neid võlanõude saatus ei huvita,» lisas Heiti Hääl.

Erastamisagentuur vaidlustab varade arestimise, kinnitas Marko Kadanik erastamisagentuuri avalike suhete osakonnast. «Juriidiliselt on kogu loos palju komplikatsioone,» täpsustas ta.

Kogu vaidlus on juristide mängumaa, aga erastamist ennast see ei peata, lubas majandusminister Andres Lipstok. «Täna ma küll ei arva, et me ei peaks seda asja esmaspäeval agentuuri nõukogus arutama,» kinnitas ta.

Esoili erastamispakkumuste esitamise lõplik tähtaeg on homme pärastlõunal. Erastamisagentuuri nõukogu valib parima pakkumuse välja esmaspäevasel erakorralisel istungil.

Esoili erastamiseks pole mingeid takistusi, aga kõik pakkujad peavad teadma kaasnevaid kohustusi, lausus Viktor Kaasik. «Kui keegi lihtsameelselt arvab, et lakub koore ja jätab kohustused teistele, siis nii see küll ei lähe,» kommenteeris ta. «Esoili väärtus pole enam isegi üks kroon, ta on miinustes.»

Vahetult pärast kohtutäiturit külastas Esoili peaministri nõunik ja erastamisagentuuri nõukogu liige Robert Lepikson, kes võttis koopiad eile vormistatud dokumentidest. Esimest korda astus meie majja sisse, imestas Lauri Hink. «Tuli nagu koer vile peale,» märkis ta.

Lepikson ise põhjendas Esoilis käiku nõuniku tööülesannetega, mille tõttu on vaja paberitega tutvuda. «Jälgin õligrupi peent mängu ja ainult imestan,» kommenteeris ta. Lepikson avaldas imestust, kuidas riigifirmade juhid Toomas Saks ja Oleg Panfilov lasid vahekohtul tunnistada AA-Õligrupi võlanõuet. «Riik kaotab ju 70 miljonit,» imestas Lepikson.

AA-Õligrupp on pöördunud kaubandus-tööstuskoja vahekohtusse võla viivisnõudega summas 755 mln krooni. «Tagasihoidlikem arvestus,» kommenteeris Mody.

Hetkel kuum