15. august 1996 kell 22:00

Silmeti lootus teisegi Hiina firma lepingule

RAS Silmet loodab lähinädalatel sõlmida haruldaste muldmetallide tarnimiseks lõpliku lepingu Hiina firmaga Moskatelli, ütles RASi Silmet peadirektor Priit Saksing. 8. augustil kirjutati alla koostöömemorandumile Hiina firmaga Minmetals.

Saksing ütles, et Moskatelli tooraine proovid andsid kõige paremaid tulemusi ja selle firma hinnad on Silmetile kõige soodsamad. Käesoleval nädalal peeti firma esindajaga läbirääkimisi ja lõplik leping haruldaste muldmetallide ostuks loodetakse sõlmida kahe järgneva nädala jooksul. Esialgu on kavatsus Moskatellilt osta 250 tonni toorainet. Toorainepartii jõuaks Eestisse poolteist kuud pärast lepingu sõlmimist.

Saksing ütles, et kokku peeti läbirääkimisi nelja Hiina firmaga, kellest kahe pakkumused on Silmeti jaoks vastuvõetavad. Möödunud nädalal sõlmiti koostöömemorandum Hiina firmaga Minmetals, kelle tooraine proovid on tehasele vastuvõetavad, kuid hinnad ei sobi. «Silmet esitas Hiina firmale oma hinnad ja tingimused, kui neid vastu ei võeta, ei tule koostöö kõne alla,» märkis Saksing. Silmet on valmis Hiina toorainet kasutama. Kui toodangu mahtu on vaja suurendada, tuleb tehases teha ümberkorraldusi, kuid tooraine kvaliteedi pärast tehases midagi muuta ei ole vaja, ütles Saksing.

Minmetalsi esindajad teatasid läbirääkimistel, et hiinlased on huvitatud ka Silmeti toodangust. Ostusoovi avaldati seeriumoksiidi, fluoriidide ja oksiidide osas.

Lepinguprojektide järgi transpordivad hiinlased tooraine Eestisse laevaga. Käesoleva aasta jooksul kavatsetakse hiinlastelt osta tuhat tonni toimeainet, mis moodustab ligikaudu veerandi tehase toormevajadusest. 3200 tonni toorainet ostetakse sel aastal Silmeti seniselt peamiselt koostööpartnerilt, Venemaa Solikamski tehasest.

Suurimad Silmeti toodangu tarbijad on praegu Jaapan ja Prantsusmaa. Venemaa osa tehase toodangu ostmisel on vähenenud. ETA

Hetkel kuum