20. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Hansapank alandas esmaspäeval 12 kuu laenu baasintressi 15,5 protsendilt 14 protsendile.

Hansapanga juhatuse liige Indrek Neivelt ütles, et intressi alandamise peamised põhjused on konkurentsi tugevnemine ja eraettevõtlusse tehtavate investeeringute tempo langemine.

Neivelt ütles Hansapanga 12 kuu baasintressi edasist trendi kommenteerides, et see sõltub muu hulgas ka Eesti üldisest intressitasemest, Saksa marga intresside muutumisest ja raha massist turul. Hansapank on intressimäärade osas turukujundaja. BNS

Eesti ehitusfirmad tegid selle aasta teises kvartalis ehitustöid kahe miljardi krooni eest. Sellest moodustasid remonditööd 809 miljonit krooni ehk 41 protsenti.

Eestis ehitasid Eesti ehitusettevõtted teises kvartalis 1,8 miljardi krooni eest (93 protsenti kõikidest ehitustöödest).

Alltöövõtu korras tegid ehitusfirmad töid 498 miljoni krooni ning alltöövõttu kasutamata 1,4 miljardi krooni eest, teatas riigi statistikaamet. ETA

Augusti alguses esitasid maavalitsused rahandus- ja põllumajandusministeeriumile koondandmed hüvituse taotlejate kohta põllumajanduses kulutatava mootorikütuse aktsiisi kompenseerimiseks.

Rahandusministeeriumi kantsleri abi Ivari Padar ütles, et maavalitsuste poolt koondandmete põhjal taotletav summa on väiksem kui selleks otstarbeks riigieelarve reservfondis eraldatud 51 miljonit krooni.

Padari sõnul arvestatakse aktsiisi hüvituse määramise alusena mitut indikaatorit, näiteks haritava maa suurust ja kütuse tinglikku kulu ühe hektari kohta.

Mootorikütuse aktsiisi hüvituste taotlejate koondandmed on üle antud valitsusele, kes hakkab küsimust oma istungil arutama eeldatavasti järgmisel nädalal, märkis Padar. BNS

Valitsusel on rahandusminister Mart Opmanni sõnul põhimõtteliselt valmis otsus pankrotistunud Võhma lihakombinaadi töötajatele 2,43 miljoni krooni ulatuses töötasu kompenseerimiseks.

Opmann ütles pressikonverentsil, et läbitöötatav materjal on väga mahukas ja on tinginud mõningase viivituse. Valitsusel on positiivne otsus Opmanni sõnul valmis, kohe pärast dokumentide läbivaatamist see ka kinnitatakse.

Lihakombinaadi pankrotihaldur Arno Mägi esitas rahandusministeeriumile taotluse maksta ettevõtte töötajatele välja 2,43 miljonit krooni saamata jäänud palga ja koondamistasu eest 18. juulil. BNS

Valitsus otsustas eile asutada makromajandusliku analüüsi- ja prognoosikeskuse, kuna analüüse on vaja teha senisest paremal tasemel.

«Otsustamata jäi küsimus, kas keskus peaks olema rahandus- või majandusministeeriumis või kahe ministeerumi vahepeal,» teatas justiitsminister Paul Varul. Kuu aja jooksul peavad kaks ministeeriumi selle küsimuse omavahel selgeks rääkima.

Kuigi Eesti Pangas on hea makromajanduse analüüsi ja prognoosi keskus, ei tööta see mitte valitsuse, vaid Eesti Panga tarbeks, sõnas rahandusminister Mart Opmann.

Valitsus saab praegu tellida töid rahandusministeeriumi osakonnalt, kes teeb analüüse koos statistika-, maksu- ja tolliameti ning majandusministeeriumiga. ÄP

AS Favor investeeris ligi kolm miljonit krooni, käivitamaks esimese järgu uuendatud ripplagede tootmist.

ASi Favor finantsdirektori Almar Proosi sõnul võimaldab augustis Kadaka teel avatud uus tsehh ja sealne uus tehnika valmistada kuni 70 000 ripplaedetaili kuus. ÄP

Hetkel kuum