22. august 1996 kell 22:00

Rakvere lihakombinaat vähendab aktsiakapitali

Lihakombinaadi netovarade ehk fikseeritud omakapitali vähenemine on tingitud firma puhastusseadmete maksumuse väljaviimisest ettevõtte bilansist, mullusest kahjumist ning lõpetamata ehitiste hinna mittevastavusest turuhinnale.

Audiitorfirma Price Waterhouse ettekirjutuse kohaselt ei saa ASi Rakvere Lihakombinaat kanda äriregistrisse enne, kui ettevõtte aktsiakapital vastab omakapitalile.

ASi Rakvere Lihakombinaat juhatuse esimees Toomas Kõuhkna möönis, et ka tema ei saa lõpuni aru, kuidas see aktsiate annulleerimine toimuma hakkab. «See on siis nii, et keegi maksab täna kümne aktsia eest ja saab ainult üheksa,» lausus ta.

Kõuhkna lisas, et kui ettevõtte omakapitali tootlikkus olnuks suurem, oleks saanud kahjumi selle arvel katta ning omakapitali väärtust tõsta.

Price Waterhouse'i tegevdirektor Urmas Kaarlep ütles, et aktsiate arvu vähendamise kaudu suureneb kombinaadi ühe aktsia tulusus.

«Selliseid ettevõtteid, kelle netovara on väikem aktsiakapitalist, on teisigi, on ka neid, kellel netovara üldse puudub,» rääkis Kaarlep. «Erandlik on see, et puhta juhuse tõttu on kombinaat erastamisel.»

ASi Rakvere Lihakombinaat aktsiakapitali suurus ulatub 419 miljoni kroonini. 71 protsenti ettevõtte aktsiatest kuulub ASile R-Lihatööstus, kelle omanik on AS Epeks.

Rakvere lihakombinaadi mullune kahjum oli ligi 20 miljonit krooni, tänavu esimese kuue kuuga oli ettevõtte kahjum 400 000 krooni.

Erastamisagentuur võtab kuni tänaseni vastu ostusoove 29 protsendi ettevõtte aktsiakapitali ehk 12 miljoni aktsia omandamiseks.

Hetkel kuum