25. august 1996 kell 22:00

Hoiupank ja Tööstuspank on lõpuks otsustanud liituda

Reedel toimunud Hoiupanga aktsionäride erakorralise üldkoosoleku üle 99% heakskiit Tööstuspangaga liitumisele oli mitme analüütiku sõnul üllatus, sest ajakirjanduses avaldatu põhjal oli oodata suurt vaidlust. Hoiupanga aktsionärid delegeerisid lepingute sõlmimise õiguse panga järelevalvenõukogule, kes esindab otse rohkem kui 80% aktsionäre.

Hoiupanga juhatuse esimehe Olari Taali sõnul ei tulnud talle ühinemise suur toetus ootamatult ja ta põhjendas seda aktsionäride kaine arvestusega.

Analüütikute hinnangul oleks aga liitumise nurjumisel enamik Tööstuspanga tänaseid suurkliente jooksnud üle Hansapanka, kellele kuulub 21% Hoiupanga aktsiaid.

Kuigi ajakirjanduses on pärast Edgar Savisaare avaldust Tööstuspanga 150 miljoni krooni suurusest kahjumist hakatud kahtlema, kas Hoiupank üldse tahab Tööstuspangaga liituda, mida on võimendanud ka konkureerivate pankade arvamusavaldused, on Hoiupanga enda kinnitusel tehing igati kasulik.

Aktsionäride üldkoosolekul lausus Taal, et Hoiupank vajab Tööstuspanga suurkliente. Eraisikust klientide teenindamises 41% turuosaga Hoiupangal on vähe äriettevõtetest suurkliente, kelle teenindamiselt saadava tulu puhul on kulutused võrreldes eraisikutega oluliselt väiksemad.

Üks pangandusele lähedal seisev isik kommenteeris pankade omavahelist nääklemist Tööstuspanga klientide pärast: «Kui Hoiupank ei liitu Tööstuspangaga, jookseb pank rahast tühjaks. Ja teised pangad eesotsas Hansapangaga lendaksid kaarnatena laiba kallale.»

Ju siis on Eesti Pank sellise olukorraga ajutiselt nõus, vastas Olari Taal reedel küsimusele, kuidas saab Tööstuspank edasi töötada, kui panga omakapital on madalam Eesti Panga nõuetest. Tööstuspanga omakapital on hetkel 18,8 miljonit krooni.

Seaduse järgi peab Eestis tegutseva panga omakapital olema 50 miljonit krooni. Nõue kehtib alates 1. jaanuarist 1996, mil kohustusliku omakapitali nõude eiramise tõttu tühistas keskpank Balti Ameerika Panga tegevuslitsentsi.

Hoiupangaga konkureeriva panga tippjuht, kes ei soovinud oma nime avaldada, ütles Eesti Panga käitumise kohta: «Põhjus, miks midagi ette ei võeta, on see, et Eesti Pank vabaneb ühest murelapsest. Ja on parem, kui see toimub ilma skandaalita.»

Olari Taal lausus, et Tööstuspank on esimene kriisipank, mis Eesti Pangal on õnnestunud päästa.

Tänaseks on Tööstuspanga aktsiate kontrollpakk Äripäeva andmetel juba Hoiupanga käes. Eesti Pank on müümas Tööstuspanga endistele aktsionäridele veidi alla miljoni Eesti Panga käsutuses olevat Hoiupanga aktsiat, nominaalhinnaga 10 krooni. Eesti Panga osalus Hoiupangas oli seni 3,2 miljonit aktsiat.

Hoiupanga Lõuna regiooni eksdirektor, Tööstuspanga juhatuse esimees Mati Jostov lausus, et ta loodab kahe panga kiiret liitumist, sest panga klientides tekitab venimine ebakindlust, mis sunnib neid panka vahetama.

Pärast Mati Jostovi määramist Tööstuspanga juhatuse esimehe kohale juuni lõpus on Tööstuspangas töötajate arv vähenenud 370 inimeselt 70 inimesele.

Liitumisest tulenevaks kasumitõusuks prognoosis Hoiupanga juhatuse aseesimees Priit Haller järgmisel aastal umbes 30 protsenti, mis hiljem tema sõnul tasandub.

Hetkel kuum