15. september 1996 kell 22:00

Coastali show maksis üle miljoni krooni

Kutsutuid oli ligi 800, kohal oli umbes 600--700 inimest, nende seas ka valitsuse ja parlamendi liikmeid ning Euroopa, Eesti, Läti, Leedu ja Venemaa suuri kütuseärimehi.

Coastali pressiesindaja, PR-firma MCL põhiomaniku ja juhi Tomi Saluveeri sõnul algasid ettevalmistused juba üle kolme kuu tagasi.

Poolteist kuud tagasi konsulteeriti Tallinna ilmajaamaga, kes ennustas, et alates 10. septembrist särab Eestimaa taevas vähemalt nädal aega päike. Ilm keeras aga jahedaks, tuuliseks ja vihmaseks ning seetõttu tuli Pirita kloostri variant viimasel hetkel maha matta.

9. septembril otsustati vastuvõtt korraldada Eesti Näituste paviljonis. Ettevalmistustega tegeles ligi sada inimest, nende seas ka Coastali PR-direktor Will Osterloh, kes viibis Eestis viimased poolteist kuud enne 12. septembri banketti.

Vastuvõttu ja toitlustamist korraldas Frens Catering, kes kasutas ka Roosikrantsi restorani abi. Banketi pealavastajad ja kujundajad olid Mait Agu ja Riina Vanhanen. Õhtut vedas Mart Sander, esinejaid oli saja ringis, sealhulgas Ellerhein, Tallinna Bras ning Meero rahvalauljad ja -tantsijad.

Vastuvõttu alustati nii lavastuslikult kui ka toitude ja jookide poolelt eestimaiselt ja lõpetati ameerikalikult.

Coastali president David A. Arledge andis Estonia Seltsi esimehele Arne Mikule, Estonia teatri peadirektorile Paul Himmale ja pealavastajale Neeme Kuningale vastuvõtul üle 2,4 miljoni kroonise tsheki.

Estonia tänas sponsorit joogilauluga Verdi ooperist «Traviata» Annika Tõnuri ja Mati Kõrtsi esituses. Kaie Kõrb esitas koos Estonia balletitrupiga Hispaania helilooja M. De Falla «Tuletantsu» Mai Murdmaa lavastuses.

Himma sõnutsi kulutatakse saadud summa proovilava ümberehitamiseks ja proovisaali rajamiseks. Eesti valitsus kavatseb eraldada 1997. aasta eelarvest Estoniale 1,4 miljonit krooni.

Tomi Saluveeri sõnul kujunenuks valgusefektid ja ilutulestik kloostris palju suurejoonelisemaks. Lisaks kavandati sinna ka kiriklikku muusikat ja rongkäiku tõrvikutega.

Gulliveri Disaini ja Reklaami AS kavandas Coastali Eesti projekti tutvustava broshüüri ning organiseeris õhtu ülesvõtmise kolme kaameraga ja näitamise kahel suurel ekraanil. Praegu käivad MCI-l mitme telekanaliga läbirääkimised banketi video müümise üle.

Külalistele kingiti kotid, mille sees oli ligi 1000 krooni maksnud pudel California Cabernet Sauvignoni, mis toodi kohale USAst. Õhtut oli turvamas ning külalisi abistamas Eesti Turvateenistuse AS (ESC).

Üks Eesti kütuseärimees kommenteeris vastuvõttu järgmiselt: «Kui Coastal hakkab Eesti kütuseturul tegutsema sama võimsalt nagu tänane bankett välja kukkus, tuleb paljudel meist ilmselt pillid kokku panna.»

Hetkel kuum