15. september 1996 kell 22:00

Helsingi börs sel aastal maailma edukaim

Paraneb ka riigi finantsseis: riiklikud laenud vähenevad tunduvalt, intress on madal ning 14,4 miljardi Eesti krooni suurused maksusoodustused peaksid järgmisel aastal suurendama tarbimist. Pärast mitmeaastast vaheaega vahetavad inimesed jälle autot või hangivad korteri.

Helsingi börs ei sõltu enam Nokia kontsernist nii palju kui varem. Börsikursi sõltuvus Nokiast vähenes mullu sügisel, millest peale Nokia kurss on langenud 884 Eesti kroonilt 494 kroonile. Nokia osakaal HEX-indeksis on alanenud 23,5 protsendile.

Nokiale järgnevad HEX-indeksis metsakontsernid UPM-Kymmene (11,2%) ja Enso (4,9%), mäetööstuskontsern Outokumpu (4,3%) ja naftafirma Neste (4%).

Helsingi börsil noteeritud ca 90 firma aktsiaist on mulluse kursiga võrreldes väärtust kaotanud ainult üheksa. Kõige rohkem (36%) on langenud Nokia aktsia kurss.

Pärast pikka kriisi on toibunud Soome ehitusfirmad. Polari aktsia kurss on kerkinud 80%, YIT-Yhtymäl 34% ja Lemminkäinenil 18%. Firmade ühine börsiväärtus ei ole eriti suurenenud ja on 6,12 miljardit Eesti krooni.

Ehitusfirmade kursitõusuks ruumi jätkub, sest hiljutise majanduskriisi tagajärjel ehitatakse Soomes praegu ainult 20 000 korterit aastas. Tänavu on ehituslubade taotlemine suurenenud, kinnisvarahinnad kerkivad vähehaaval, üür kasvab ning pangad annavad ehituslaenu.

Majandusaktiivsuse kasv ja kinnisvara hinna tõus avaldavad positiivset mõju pankadele. Põhjala suurim kinnisvaraomanik on ilmselt Merita pank, millele kuuluva kinnisvara väärtus on 60,8 mld Eesti krooni ning millest 70% asub Helsingi piirkonnas. Seega hakkab kinnisvara hinna tõus mõjutama edaspidi kindlasti Merita kurssi. Investeerijate huvi Merita panga vastu on pikka aega olnud jahe ning aktsia hind püsib 23,4 kr piires.

Helsingi börsi edukaimad on veel energiafirmad Espoo Elektricitet, mille kurss on tõusnud 94%, ja Västkraft (47%) ning firma TT-Tieto (109%). Põhjala suurima terasefirma Rautaruukki kurss kerkis 27%, kuid see jõudis alles 1990. a tasemele.

Kindlustusfirma Pohjola, mille kurss langes mullu järsult koos Nokiaga, on praeguseks endise kursi taastanud ja aktsiahind on 208 krooni.

Helsingi börsi häda on endiselt ühekülgsus. Tsükliliste aktsiatega metallifirmad Rautaruukki ja Outokumpu, metsafirmad ning Nokia moodustavad börsist kokku ligi 80%, mis tõeliselt suurel börsil kataks vaid väikse osa.

Helsingi börsi maakleri arvates pidanuks juba ammu olema ühine Põhjala raha ja börs. Soome metsafirmad, Taani toiduainefirmad, Norra naftafirmad ja Rootsi ravimifirmad annaksid tasakaalustatud struktuuri ja hea käibega börsi. DI

Hetkel kuum