16. september 1996 kell 22:00

Pärnu Piim tahab osta Tartu piimatööstust

Lillestik ütles, et KPÜ Tartu Piim pakkus Tartu piimatööstust Pärnu Piimale müüa juba augusti lõpus, hetkel läbirääkimised käivad. «Nad pakuvad meile müügiks kõike, välja arvatud kontorihoone, mis on juba müüdud,» lausus Lillestik.

Tema hinnangul on Tartu piimatööstus väärt maksimaalselt kümme miljonit krooni. AS Pärnu Piim on Pärnu meierei ja Pärnu piimatoodete kombinaadi valdusfirma, mille kogukäive ulatus eelmisel aastal 280 miljoni kroonini.

KPÜ Tartu Piim juhatuse esimehe Maie Söödi sõnul seostub Tartu piimatööstuse müük konkreetse äriplaaniga, kuidas maksta riigile ära ettevõtte ligi 20 miljoni kroonine maksuvõlg. Võla kättesaamiseks algatas maksuamet suvel Tartu Piima pankrotimenetluse.

Söödi sõnade kohaselt on Tartu ja Pärnu piimatööstus müügist vastastikku huvitatud. «Pärnu Piim lubas garanteerida, et ka jooksvad võlad saavad kaetud,» kinnitas ta. Kui piimatööstust ei õnnestu müüa enne pankrotti, ostab Pärnu Piim ta pankrotimenetluse käigus kaheksa miljoni krooniga, väitis Sööt.

Äripäeva andmetel on Tartu Piim levitanud nn äriplaani kirjalikult ka maksuametis ja valitsuses. Maksuameti peadirektor Kalev Järvelill kinnitas, et temani pole Tartu Piimast viimasel ajal jõudnud ühtegi kirja.

Maksuametil ei ole plaanis pankrotiavaldust tagasi võtta ega lasta Tartu piimatööstust maha müüa, lausus Järvelill. «Kus on garantii, et me oma raha kätte saame, kui lubame vara realiseerida?» küsis Järvelill. «Pankrot on kindlam, nii saame oma raha kindlamini kätte.»

1. septembriks oli Tartu Piima maksuvõlg 12,7 miljonit krooni, lisaks viie miljoni krooni eest viiviseid. Jooksvaid piimavõlgu oli ettevõttel 1,5 miljonit, võlgu sotsiaalameti ees 7,8 miljonit ja muid võlgu 1,7 miljonit krooni. Ettevõtte erastajad on 1,3 miljonit krooni võlgu ka erastamisagentuurile.

KPÜ Tartu Piim soovib müüa ka Rannu juustutsehhi, kuhu on ainuüksi viimasel aastal investeeritud 3,5 miljonit krooni ja kus toodetakse hollandi leibjuustu. Juustutsehhi ostmisest on huvitatud ümberkaudsed piimatootjad Rannu piimaühistu eestvedamisel. Piimatootjate huvigruppi, kes on Rannu tsehhi eest nõus maksma 20 miljonit krooni, kuuluvad ka suured majandid Estonia, Võrtsjärve ja Kure OÜ.

Maie Sööt märkis, et Tartu Piim suudaks nimetatud objektide ning Nõo, Elva ja Tõrva tsehhi müümisega tasa teenida kogu võlasumma, 32 miljonit krooni. «Poleks tarvis muud kui ainult maksuameti peadirektori arusaamist,» tunnistas ta. «Vara arestimine kaotaks jõu, kui Järvelill võtaks pankrotiavalduse tagasi.»

Aasta esimese kaheksa kuuga oli KPÜ Tartu Piim 250 000 krooniga kasumis.

Hetkel kuum