10. oktoober 1996 kell 22:00

Maa ostueesõigusega erastamine alandab maa hinda

Hiljuti kiitis valitsus heaks dokumendid, mis peaksid maareformi lihtsustama, üks neist käsitleb maa erastamist ostueesõigusega. Valter Aasmäe sõnul annab maa ostueesõigusega erastamine kõige rohkem võimalusi linlastele, sest maamõõdu ja maa hind ise on linnas kõrgem kui maapiirkondades.

Kui on säilinud täpne krundiplaan ja kaardid, saab nende alusel moodustada uue toimiku, mis läheb maaomanikule maksma 350 krooni. Kui ta soovib osa maad oma krundist ära müüa, peab ta maksma eraldi maamõõdutööde eest, sest müües plaanimaterjali alusel mõõdetud maad, peab ta arvestama, et maa hind langeb, seletas Aasmäe.

Plaanimaterjali alusel mõõdetud maale ei anna hüpoteeki ükski pank, sest alati on olemas risk, et maatüki pärast võivad käia kohtuasjad, lisas ta.

Seni said tasuta maad mõõta maaomanikud, kelle maa kuulus tagastamisele ja kes esitasid sellekohase avalduse enne 7. juunit. Uue korra kohaselt saavad tulevikus riigi kulul maad mõõta vaid maa omanik, tema abikaasa või lapsed.

Ekspertide arvates piiratakse sellise otsuse vastuvõtmisega maa tagasisaajate ringi. Ilma maata võivad nende väitel jääda vaesed pärijad, kes on õige aja mööda lasknud ja pole avaldust maa tagasisaamiseks seni esitanud.

Maa-ameti maakatastri osakonna juhataja Avo Järve prognoosis, et aastavahetuseks on katastrisse kantud üle 500 000 hektari maad ja maade tagastamisega jõutakse poole peale.

Tagastatavat maad on Eestis kokku ligi 850 000 hektarit, kokku ootab katastrisse kandmist umbes 4,4 miljonit hektarit maismaad koos siseveekogudega.

Hetkel kuum