Konservatiivid on väga selgelt jagunenud euroskeptikuteks ja eurooptimistideks, mis sunnib peaminister John Majorit laveerima ega lase tal Euroopa valuutaliidu suhtes seisukohta võtta. Kui euroskeptikute liidriks võib pidada ekspeaminister Margaret Thatcherit, siis kindlalt Euroopa-meelsemateks poliitikuteks on rahandusminister Kenneth Clarke, asepeaminister Michael Heseltine ja kaitseminister Michael Portillo, kellest viimane kuulutas: «Et valimistel võita, on meil vaja ühtsust, ühtsust ja veel kord ühtsust!»
Euroskeptikud pidasid end vaoshoitult ülal, kuid selle põhjuseks pole nende sallivuse kasv, vaid pigem tööerakonna ehmatav edumaa. Seetõttu asus Thatcher, kuuludes John Majori teravate arvustajate hulka, teda avalikult toetama ja väitma, et konservatiividele on võit tähtsam kui ei kunagi varem.
Peaminister John Major sõnastas peetud kõnes konservatiivide valimislubadused viie võimalusena. Need on: Briti majanduse tugevdamine, heaoluriigi reformimine, kuritegevuse ohjeldamine, hariduse edendamine ja riikliku tervishoiu parandamine.
Oma kõne keskendas Major tervishoiukulude suurendamisele, tõotades neid lisada iga aasta kõigi järgmise viie aasta jooksul. Samuti lubab ta anda arstidele ja haiglatele rohkem võimu oma asjade ajamisel.
Pärast viimast valimisvõitu 1992. a on konservatiivid suurendanud kulusid rahvuslikule tervishoiule 12% ehk inflatsioonist tunduvalt rohkem. Tervishoiu aastaeelarve ulatub praegu 800 miljardi Eesti kroonini.
Rahandusminister Kenneth Clarke, kelle kõne pälvis neljaminutilise ovatsioonitormi ja kes oli kindel, et edukalt arenev majandus, väike inflatsioon, vähenev töötus ning inimeste sissetuleku suurenemine kasvatavad konservatiivide populaarsust enne valimisi, lubas: «Konservatiivide viies valimisvõit teeks Suurbritannia majanduse Euroopa edukaimaks ning alandaks inimeste keskmise tulumaksumäära 20 protsendini.»
Novembris esitatavas eelarve eelnõus keeldub Clarke siiski kohe makse alandamast, väites, et tunduvalt olulisem on täita Maastrichti kriteeriumid, mis nõuavad riiklike kulude ja riigilaenude vähendamist. «Alles siis on aeg maksude alandamise käes!»
Seni on maksud olnud konservatiividele hell teema, kuna 1992. a valimistel lubas John Major neid samuti vähendada, kuid selle asemel oli sunnitud neid hoopis tõstma, et lappida majandusseisaku ajal riigieelarve auke.
Euroopa ühisvaluuta kohta ütles Clarke, et ta toetab peaminister Majori seisukohta, mille kohaselt konservatiivid otsustavad naelsterlingi üle parda heitmise pärast valimisi.
«Suurbritannia huvides on jätta meie seisukoht lahtiseks. Otsuse teeme siis kui vaja, mitte enne!» ütles rahandusminister. REUTER-FT-ÄP