24. oktoober 1996 kell 22:00

Olari Taal pooldab aktsiamüüki Swedbankile

Nii nagu lapsed ei saa valida vanemaid, nii on ka organisatsioonil peaaegu võimatu valida omanikke. Hoiupank ei pea eetiliseks arutleda ei praeguste ega ka tulevaste omanike käitumist.

Loomulikult tahan korrata, et Hoiupank on sügavalt tänulik Hansapangale, sest just viimase initsiatiivil algas Hoiupanga reformimine. Ma ei usu, et ilma Hansapangale kolmandikku Hoiupanga aktsiad müümata oleks tänane Hoiupank olnud oluliselt paremas seisus teiste ümberkaudsete postsotsialistlike riikide hoiupankadest.

Positiivselt, sest teataval määral on tekkinud naljakas olukord, kus konkureeriva panga esindajad istuvad Hoiupanga järelevalvenõukogus. See võib tekitada edaspidi mõningaid pingeid.

Hansapanka on väga raske süüdistada ebakorrektses käitumises. Loomulikult on meil olnud sellest juttu. Hansapanga puhul on välistatud võimalus, et ostjaks oleks isik või organisatsioon, kelle omanikuks olemine võiks mõjuda halvasti Hoiupanga mainele. Meie andmetel on avaldanud huvi omada Hoiupangast olulist osa veel vähemalt kolm investorit, kellest üks on samuti Skandinaaviast.

Tundub, et põhjus on Hansapanga juhatuse otsuses, mille kohaselt Hansapank ei ole Hoiupangas enam strateegiline investor -- Hansapanka ja Hoiupanka tuleb käsitleda kui konkurente.

Vaevalt, et Hansapangal on olnud viimasel ajal soovi Hoiupanka endaga lausa liita, see ei oleks tänaste eestimaiste arusaamade järgi võimalik. Arvatavasti juba järgmise aasta esimesel poolel on Hoiupanga ja Hansapanga summarne turuosa üle 50 protsendi.

Swedbanki näol on tegemist igati soliidse investoriga, kelle olemine omanikuks teeks au kõikidele maailma pankadele, samuti meile.

Hetkel kuum