30. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Maailma lennufirmade esindajad kohtuvad kahe nädala pärast, et arutada võimalikku «koordineeritud ühistegevust» 10% hinnatõusu kompenseerimiseks, teatas rahvusvaheline õhutranspordi assotsiatsioon (IATA).

IATA 250 liikme kohtumine leiab aset 13. novembril Genfis, kus tuleb arutusele niinimetatud hiiliv kriis, mille kütuse hinnatõus on kaasa toonud.

IATA kohtumine, mida ametlikult tuntakse «tariifide koordineerimise konverent-si» nime alla, toob kokku juhtivad ametnikud, kelle otsustada jääb, kas tõsta lennupiletite ja kaubavedude hindu, ütles IATA pressiesindaja Tim Goodyear.

Lennufirmad kulutavad aastas 13 mld dollarit kütusele. Kui hind kerkis 10 protsendi võrra, tähendab see lennundustööstusele 1,3 miljardit dollarit lisakulu, ütles Goodyear. REUTER-BNS

Eiffeli torn ja Notre Dame võivad küll olla kõige tuntumad vaatamisväärsused Pariisis, kuid tegelik tõmbenumber Prantsusmaa pealinnas on Disneyland. Euroopa Disneyland on juba kolmandat aastat riigi populaarseim turismiobjekt.

Möödunud aastal külastas Disneylandi 11,3 miljonit inimest, mis on 26% rohkem kui 1994. aastal. AP-BNS

Soome riik võttis 500 miljoni Taani krooni suuruse laenu ning lasi nimetatud summa ulatuses rahvusvahelisel turul ringlusse võlakirju.

Võetud laenu margaekvivalent on 390 miljonit, tähtaeg neli aastat ja nominaalintress 4%, teatas Soome rahandusministeerium. Välislaen võetakse novembris ja makstakse tagasi ühekorraga laenuaja lõppedes. Laenu andjaks on HSBC Markets.

Soome riik on võtnud käesoleval aastal välisvõlga ligikaudu 13,4 miljardi marga väärtuses. Laen koosneb kuuest obligatsioonilaenust ja mõnest investeeringulaenust. STT-ETA

Mõned Euroopa pangad kardavad lõunapoolsete ELi maade konkurentsi ning ei soovi näha nende riikide kiiret liitumist rahaliiduga, kinnitas Portugali rahandusminister Antonio Sousa Hispaania ja Portugali peaministri kohtumisel.

Hispaania peaminister Jose Maria Aznar ja tema Portugali kolleeg Antonio Guterres esitasid täna ühise seisukoha oma maade liitumise kohta Euroopa rahaliiduga.

Rahaliiduga esimeses järjekorras ühinejate hulka on enamasti arvatud Saksamaa, Prantsusmaa, Austria, Holland, Luksemburg, Belgia ja Soome. REUTER-ETA

Soome kalastajatel keelatakse alates järgmise nädala kolmapäevast tursapüük püügikvoodi täitumise tõttu. Soomlastel on turska lubatud püüda veel ainult Balti riikide majandustsoonis.

Soome põllu- ja metsamajandusministeeriumi otsusega keelatakse alates järgmisest kolmapäevast Soome kalastajatel tursapüük Läänemere keskosas, Botnia lahes ja Soome lahel. Soome tursapüügikvoot neis piirkondades oli tänavu 2260 tonni.

Eesti majandustsoonist on soomlastel luba püüda 80 tonni turska, Läti vetes 270 t ja Leedu tsoonis 200 t. Enamus Läti tursakvoodist on täidetud. STT-ETA

Läti Ventspilsi sadamal ei ole praegu Baltimaades võistlejaid, ütles Lukoil Baltija peadirektor Haim Kogan.

Kogan tegi vastava avalduse SRÜst Põhja-Euroopasse naftat vedavate kompaniide seminaril, mis toimus 28.--30. oktoobrini Lätis.

Kogan ütles, et Primorskisse ehitatakse nafta- ja naftatoodete ekspordisadam, kuid Vene ärimehed kasutavad ka edaspidi Ventspilsi sadamat, mis ei jäätu ning töötab hästi.

Erastamisele minev Ventspils Nafta laadib aastas umbes 2,5--3 mln tonni Lukoili naftat ja naftatooteid, mis on ca 11% naftakogusest. BNS

20 aastat pärast Harvardi ülikoolist väljakukkumist kingib Bill Gates koos oma Microsofti kolleegi Steven Ballmeriga Harvardi ülikoolile arvutiteaduse hoone ehitamiseks 20 mln dollarit. Teadustöö arendamiseks annetavad nad veel 5 miljonit dollarit.

Kuulsaim Harvardist väljakukkunu Gates lahkus teisel ülikooliaastal, et luua oma arvutitarkvarafirma, mille juhatuse esimees ta on tänapäevani. Microsofti asepresident Ballmer lõpetas Harvardi 1977. a rakendusmatemaatikuna. REUTER-BNS

Soome talude kasum kahanes möödunud aastal järsult, sest seoses üleminekuga Euroopa Liitu langesid põllumajandustoodete hinnad.

Tulud vähenesid kõikides põllumajandustootmise valdkondades, kusjuures keskmine langus oli 15 protsenti. Suurimat kahju said linnukasvatajad ning väiksemad piimatalud.

Talude brutotulu ühe hektari kohta langes 20%, mis on seletatav peaaegu 100% tootjahindade langusega. Üleminek uutele hindadele korvati toetuste ja toodetelt makstud lisahindadega. Toetuste osatähtsus talude tuludes kasvas 42%ni. STT-BNS

Hetkel kuum