12. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Hoiupank ja Hansapank lasevad järgmisel esmaspäeval ringlusse Pärnu linna kommertspaberite II seeria emissiooni.

Hoiupanga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Otto Tamme ütles, et kuuekuuliste võlakirjade maht on 21 miljonit krooni.

Kommertspaberite diskontomäär on 9,75 protsenti ehk 0,7 protsenti üle tuletatud kuue kuu Talibori.

Pärnu linn kasutab II seeria emissiooni mais emiteeritud I seeria kommertspaberite finantseerimiseks. BNS

Hansapanga kasvutempo on võib-olla liiga kiire ning võib tuua probleeme riskijuhtimises, ütles IMFi esindaja Eestis Basil Zavoico usutluses ajakirjale Business Central Europe.

Hansapanga intressitoodete ja -riskide osakonna juhataja Erkki Raasuke ei jaganud Zavoico seisukohta. «Oleme traditsiooniliselt konservatiivsed, meil ei ole palju omanikuriski,» ütles ta. BNS

EVEA Pank alustas teisipäeval kinnist aktsiaemissiooni, ütles panga infoosakonna juhataja Gennadi Gramberg.

EVEA Panga aktsiaemissiooni kogumaht on viis miljonit krooni.

Gramberg ütles, et aktsiaemissiooni eesmärk pole täita tuleva aasta 1. jaanuaril kehtima hakkavat 60 mln krooni suurust omakapitali normatiivi. Ta märkis, et panga omakapital ületab 60 mln piiri ka pärast kümne kuu majandustulemuste auditeerimist.

Grambergi sõnul tingis emissiooni osa panga aktsionäride soov oma osakaalu aktsiakapitalis suurendada.

EVEA Panga aktsiakapital on 50,2 mln ning kümne kuu auditeerimata kasum 8,5 mln krooni. BNS

Valitsus jõudis põhimõttelisele seisukohale, et tudengite sõitu ühissõidukites peab edaspidigi doteerima riigieelarvest.

Välisminister peaministri ülesannetes Siim Kallas kinnitas teisipäeval pressikonverentsil, et valitsuse põhimõttelise otsuse kohaselt peab üliõpilaste toetamine riigieelarve kaudu jätkuma, kuid muutub süsteem.

Kallas märkis, e vastav summa on riigieelarves ette nähtud, kuid ei täpsustanud selle suurust.

Riiklike sõidusoodustuste võimalik kaotamine on tekitanud ulatusliku protestilaine üliõpilaste hulgas. BNS

Eesti suurim arvutifirma Microlink kavatseb peatselt käivitada arvutite tootmise Leedus.

Uue arvutitehase rajamine Leedus võimaldab lühendada tarneaegu ja vähendada transpordikulusid, ütles Microlinki müügi- ja marketingidirektor Janek Oblikas.

Otsuse taga alustada arvutite tootmist Leedus on Oblikase sõnul järjest kasvav nõudlus Microlinki arvutite järele. Praegu müüb Microlink Leedus 70--100 arvutit kuus. BNS

Riigikogu arvas teisipäeval menetlusest välja opositsiooni seaduseelnõud, mille järgi eraisiku tulumaks oleks laekunud maksumaksja elukoha omavalitsuse eelarvesse.

Isamaaliidu ja parempoolsete tulumaksu- ja riigieelarve seaduse muudatuste tagasilükkamist taotles rahanduskomisjon, kelle seisukohalt ei ole seadused ühildatavad riigieelarvega, sest nendega jäänuks eelarvesse ligi kolmandik raha saamata. BNS

Tallinna Panga aktsiatega sooritati teisipäeval vahetult enne Tallinna väärtpaberibörsi sulgemist suurtehing käibega 4,3 miljonit krooni.

Tehingus kaubeldi 110 000 aktsiaga. Aktsia hind oli suurtehingus madalam kui turuhind -- 39,30 krooni.

Hoiupanga aktsiaturgude diiler Charlie Viikberg ütles, et suurtehing võib olla seotud eluasemefondi paar kuud tagasi müüdud Tallinna Panga aktsiatega. BNS

ASi Norma aktsia hinna tõus möödunud nädalal oli ilmselt seotud sellega, et turg ootas soodsate kümne kuu majandustulemuste avalikustamist.

Norma juhatuse esimees Peep Aaviksoo ütles, et mitteametlike andmete kohaselt on ettevõtte kümne kuu majandustulemused oodatust paremad ning Norma tootmine ja realiseerimine endiselt suurem kui planeeritud.

Möödunud nädalal tõusis pikka aega stabiilsena püsinud Norma aktsia keskmine hind üle ühe krooni võrra. Maaklerite hinnangul on hinnatõus seotud turul liikuva infoga ettevõtte majandustulemuste kohta. BNS

Eesti autoregistrikeskus (ARK) registreeris oktoobris esmaselt 3384 sõiduautot ehk üle 200 auto vähem kui septembris.

Septembris lisandus Eesti teedele üle 3600 sõiduki.

Kõige rohkem sõidukeid registreeris oktoobris Tartu ARK büroo.

Esmasregistreeritud autodest oli oktoobris endiselt esikohal Ford 730 autoga. Järgnesid Opel 493 ja Mazda 237 autoga.

Kokku on 1. novembri seisuga Eestis registreerinud üle 402 800 sõiduauto. BNS

Hoiupank on valitsuse 1993. aastal relvatehingu finantseerimiseks emiteeritud võlakirjadest müünud investoritele pisut üle ühe neljandiku.

Hoiupanga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Otto Tamme ütles, et võlakirju on ostnud Eesti ja lääne pangad ning tähtajast sõltuvalt on võlakirjade diskontomääraks saanud 0,9--1,25% üle samasuguse tähtajaga intressimäära swap'ihinna. BNS

Tallinna tolliinspektuuril on tänavu jäänud saamata üle 3,5 mln kr piires kütuse impordimakse; kokku on inspektuur teinud salakütuse eest ettekirjutusi ligi üheksa miljoni krooni ulatuses.

Tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu ütles, et tolli ettekirjutustest hoolimata on maksud tähtajaks maksmata ASidel Tallinna Autoveod, Vigolin ja Ennjärv.

Inspektuur on Udu sõnul teinud ettekirjutusi kuuele tollimaaklerile ja printsipaalile, kes on taganud kütuse veo Eesti kaudu, kuid kütus pole tegelikult väljunud. BNS

Kahjukindlustusselts ASA Kindlustus on selle aasta kümne kuuga kogunud kindlustuspreemiaid 105,3 mln krooni.

Oktoobris kogus ASA preemiaid 11,7 miljonit krooni, millest suurema osa andsid kohustuslik liikluskindlustus ja ettevõtete vara vabatahtlik kindlustus.

ASA Kindlustus on 1991. aastal loodud täielikult erakapitalile kuuluv üle-eestiline kindlustusselts. BNS

Hetkel kuum