14. november 1996 kell 22:00

Euroopa tarbija ei usalda

Protestiaktsioon, mille käigus kolm demonstranti riisusid endalt riided, et ilmutada «alasti tõde», segas pressikonverentsi algust, mille USA põllumajandusminister Dan Glickman ÜRO toitlus- ja põllumajandusorganisatsiooni (FAO) toitlusalasel tippkohtumisel Roomas kokku oli kutsunud.

Demonstratsioon jätkas meeleavaldusi, mille siht on tõkestada USA geneetiliselt moonutatud sojaubade turustamist Euroopas. Protesteerijad on sel nädalal juba aheldanud end Saksamaal väravate külge, vallutanud Austria tervishoiuministri kabineti ja roninud Shveitsi toiduainekontserni Nestle SA peahoone katusele.

Roheliste protesti on toetanud ka mitmed Euroopa tarbijakaitseorganisatsioonid ning jaekaupmehed, kes nõuavad tarbijate täielikku teavitamist ostetava kauba omadustest.

Euroopa Liit on tänaseks sanktsioneerinud juba mitme geneetiliselt moonutatud toiduaine turustamise liidu territooriumil, sealhulgas Calgene Flavr-Savri tomatid ning Shveitsi Ciba kompanii geneetiliselt moonutatud maisi. USA keemiakompanii Monsanto sojaubade Round Up Ready geneetikat on muudetud, et teha need vastupidavaks sama firma umbrohutõrjekemikaalile. Roheliste väitel on taolised toiduained tervisele ohtlikud, tootjate kinnitusel mitte.

«Geneetiliselt moonutatud sojaoad ning nendest valmistatud tooted on niisama ohutud kui tavalised sojaoad,» ütles Briti põllumajandusministeeriumi pressiesindaja.

Ameerika põllumajandusministeeriumi ametniku sõnul ei ole geneetiliselt moonutatud organismid Euroopa jaoks midagi uut ning vallandunud dispuut ei peaks keskenduma vaid USA sojaubadele.

«Biotehnoloogia ei ole Euroopas sugugi nii uus sõna,» ütles USA põllumajandusatashee Brüsselis George Pope. Tema sõnul on Euroopa või ja juustu valmistamisel tõenäoliselt kasutatud geneetiliselt moonutatud ensüüme, leiva- ja kondiitritoodetes kasutatud geneetiliselt moonutatud pärmi ning samuti on osa müüdvast lihast geneetiliselt moonutatud.

Samas puudub toodetel märgistus, mis välistab tarbijal võimaluse valida.

Euroopa komisjon teatas, et võtab uuesti läbivaatamisele geneetiliselt moonutatud toodete turustamise sanktsioneerimise protseduurid. Komisjoni president Jacques Santer lubas lähiajal avada debati probleemile lahenduse leidmiseks. REUTER-ÄP

Hetkel kuum