27. november 1996 kell 22:00

Sarnet erastaks piiritusetehased

Väino Sarnet ütles, et piiritusetehaste erastamine pole poliitilisem küsimus kui Liviko erastamine. Piiritusetehased ei ole monopolistid, kuna piiritust saab ka sisse tuua, selgitas Sarnet.

«Arvan, et erastamise kasuks otsustamine on raske,» põhjendas Sarnet.

Erastamisagentuuri juht leidis, et piiritusetehaste erastamise puhul tuleb ettevõttele ilmtingimata leida tuumikinvestor, sest tehnoloogiliselt tasemelt on nimetatud ettevõtted välismaistest konkurentidest maas. «Siin on moderniseerimine kindlasti vajalik,» tunnistas Sarnet. «Kui riik ei lähe tagasi piirituse monopolile, on see ettevõtte konkurentsivõimele väga tähtis.»

ASi Moe Piiritusetehas juhatuse esimees Arvo Antropov ütles, et seni pole ametlikult ettevõtte erastamisest juttu olnud. «Meiega pole räägitud,» kinnitas ta.

Antropovi sõnul töötab piiritusetehas hästi ja täisvõimsusega. «Seadmed on meil ka sellisel tasemel, et praegu ei ole vaja suuremaid summasid investeerida,» lausus ta.

«Kui tehas töötab täie võimsusega ja teenib riigile suuri makse, siis vaevalt et erastamine praegu rahaliselt kasulik on,» lisas Antropov.

Moe piiritusetehas toodab iga kuu kuni 56 000 dekaliitrit piiritust. Ladu on pidevalt tühi ja ostjad järjekorras, kinnitas Antropov. Tema sõnul müüb firma siseturul 30 protsenti toodetud piiritusest.

«Hetkel ei näe ma põhjust, miks tuleks piiritusetehas erastada, samas ei ole otsest põhjust ka ettevõtte mitteerastamiseks,» lausus RASi Rakvere Piiritusetehas peadirektor Sven Prees.

Rakvere piiritusetehase tehnoloogia ei ole Preesi sõnul halvas seisukorras.

«Kui tahetakse teha nüüdisaegset, täielikult automatiseeritud tehnoloogiaga piiritusetehast, on selleks vaja sadade miljonite kroonide suurusi investeeringuid,» märkis peadirektor.

Preesi sõnul saab piiritusetehasesse investeerija olla vaid firma, kellel on piirituse müümiseks olemas kindel turg. Praegu muutub olukord piirituseturul tihtipeale päevapealt, kinnitas tema.

«Mina igal juhul investeerijana raha piiritusetehasesse ei paneks,» lausus Prees. «Mujalt maailmast võib piiritust palju odavamalt osta.»

Rakvere piiritusetehas, mis sellel aastal seisis kolm kuud tööpuuduses, töötab praegu täisvõimsusega.

Otsuse, kas ja kuidas piiritusetehased erastatakse, langetab valitsus tuleva aasta jaanuaris, kui kinnituse saab järgmise aasta erastamisprogramm.

Hetkel kuum