3. detsember 1996 kell 22:00

Alkoholipiirang püsib

Sellise otsuse tegid esmaspäeva hilisõhtul Brüsselis ELi riikide rahandusministrid. Alates 2004. a peavad Skandinaaviamaad hakkama järgima ELi siseturueeskirju, mille kohaselt on lubatud muudest ELi kuuluvatest riikidest tuua individuaalseks tarbimiseks kaasa 10 liitrit kanget alkoholi, 90 liitrit veini, 110 liitrit õlut ja 800 sigaretti.

Senine ELi komisjoni direktiiv, mis andis Põhjamaadele õiguse jätkata alkoholi sissetoomise piiranguid, pidi olema jõus selle aasta lõpuni. Kui selle aja jooksul poleks kokku lepitud, oleks asi läinud kohtusse ja seal jäänuks Põhjamaad ilmselt kaotajaks.

Nüüd siis leppisid rahandusministrid kokku uues direktiivis, mille kohaselt tuleb Põhjamaadel hakata juba enne 2004. aastat etapiviisiliselt suurendama sisseveetava alkoholi ja tubakatoodete lubatud kogust.

Rootsi seisukoht läbirääkimistel oli tunduvalt jäigem ning ta ei nõustunud loobuma alkoholi sisseveo piirangute järkjärgulise vähendamisega enne 2000. a keskpaiku. Siis tuleb see asi uuesti arutusele. Rootsi väidab, et talle on vaja nelja aastat selleks, et ajakohastada oma alkoholipoliitikat ja vähendada alkoholi tarbimist muude vahenditega, näiteks vastava kasvatustöö tõhustamisega.

Seni on rootslastel lubatud teistest ELi liikmesriikidest kaasa tuua liiter kanget alkoholi, viis liitrit veini, 15 liitrit õlut ja 300 sigaretti.

Samal ajal kinnitas ELi komisjon Soomele ja Taanile, et Rootsil ei lubata jätkata erandlikke piiranguid teistest Põhjamaadest kauem.

Ettepaneku kehtestada eripiirangute tühistamisajaks 2003. või 2004. a esitas Taani majandusminister Marianne Jelved. Vaatamata ELi komisjoni protestile kiitsid ELi riikide rahandusministrid selle heaks.

Soome rahandusminister Sauli Niinistö sai juba varem ELi komisjoni volinikult Mario Montilt garantii Soome õigusele säilitada individuaalsed alkoholi sisseveo piirangud Euroopa Liitu mitte kuuluvatest riikidest.

Soome on pidevalt rõhutanud Eestist ja Venemaalt toodava odava alkoholi individuaalkvootide piiramise tähtsust riigile. Niinistö märkis, et tegemist on sotsiaal- ja tervishoiupoliitilise meetmega, mitte lihtsalt sisseveopiiranguga. KL-FT-STT-ETA-ÄP

Hetkel kuum