10. detsember 1996 kell 22:00

Võlad korstnasse!

Kummaline, et Eesti töösturid ei ole veel riigimeeste seas kära tõstnud maksuvõlgade ja -viiviste kustutamise nimel. Ehkki valitsus on aeg-ajalt kustutanud erastamise protsessi lülitunud ettevõtete maksuviiviseid, nagu Esteli või Silmeti puhul, ja ajatanud teiste ettevõtete põhivõlga, ei ole ta raatsinud kustutada ühtegi lootusetut maksuvõlga.

Nii figureerivadki maksuvõlglaste nimekirjas kuust kuusse samad nimed -- Ookean, Majak, Lodijärve J.O.A., Narova, Raku sovhoos -- kõik kas pankrotis või saanud võlad kaasa erastamise-eelsest ajast.

Ma ei tea, kas maksuamet on viimasel ajal teinud maksuvõlgade analüüsi ja esitanud valitsusele ettepanekud, kelle võlga on lootust kätte saada, kelle mitte. Tekib ketserlik mõte: teeks õige zhesti ja kirjutaks need võlad, eriti viivised, lihtsalt korstnasse? Üks näide: Ookeani põhivõlg on 78 mln krooni, intressid sellelt ligi 62 mln krooni. Kuna Ookean on pankrotis, siis vaevalt maksuamet sealt kogu põhivõlgagi saab, intressidest rääkimata.

Hoopis kurb lugu on tegutsevate ettevõtetega, kes maksavad jooksvaid makse, põhivõlga ja lisaks viiviseid. Isegi siis, kui põhivõla ajatamiseks on tehtud graafik, tiksub viivis sellelt edasi, ehkki 0,15% asemel 0,075%. Teisisõnu kühveldab selline ettevõte liiva kotti, mille põhjas on auk.

Leedus on maksuvõlgade kustutamise osas meist julgemad oldud. Sealne valitsus on juba maha kandnud maksude hilinemise pealt arvestatud viivised 1992--94 aastast, juhul kui ettevõte tasus riigimaksud rahas, aktsiate või varaga. Nüüd taotlevad Leedu suuremate ettevõtete juhid, et ka nende mullused maksuviivised kustutataks. Ma ei tea, kas Eestis tasub just sarnast skeemi järgida, kuid kindlasti on alternatiivseid võimalusi maksuvõlgade kättesaamiseks.

Hetkel kuum