19. detsember 1996 kell 22:00

Milline oli lõppeva aasta olulisim majandusuudis?

Kindlasti oli lõppeval aastal majanduselus positiivseks sündmuseks Tallinna väärtpaberibörsi asutamine, sest mis on veel tähtsam, kui ettevõtjad saavad teada, kas nende investeering on midagi väärt või mitte. Kui nende ettevõtete tulemusi vaadata, kus ma olen ise natukene tegev, siis tundub, et väga positiivsed on kaks asja. Esiteks on suurenenud huvi Eesti vastu, mida näitab see, et hotellides on rohkem külastajaid. Näiteks Olümpia hotellis kasvas külastajate arv võrreldes eelmise aastaga tervelt 20 protsenti.

Kohaliku turu positiivset nihet näitab see, et inimesed söövad rohkem. See näitab, et inimestel on võimalusi ja neil on aega enda peale mõelda. Kokkuvõttes oli lõppev aasta positiivne.

Negatiivse poole pealt torkas mulle silma see, et me oleme endast jõle heal arvamusel. Vähemalt aasta lõpus võiks need roosad prillid eest ära võtta. Näiteks, mis puudutab meie potentsiaali, siis on see palju suurem sellest, mida me oleme tegelikult suutnud saavutada. Vahel tundub, et isikukultuse aeg on käes, aga tegelikult on see veel kaugel-kaugel.

Maailma ja Eesti as-jadesse ei hakkaks nina toppima. Tallinna farmaatsiatehase jaoks oli aga lõppeval aastal majanduslikult oluline ja positiivne aktsiabörsile minek, põhinimekirja jõudmine ja kõigi nende lubaduste täitmine, mida me alates kevadest oleme välja hõiganud. Kõige parem tulemus käesoleval aastal võib olla ikkagi see, et käesolevaks aastaks tehtud prognoosid täidetakse ja ka ületatakse. Täna (eile -- toim) tõusis meie aktsia hind üle 100 krooni ja ma arvan, et see on ka üks näitaja Eestimaa majanduselus, see peaks midagi tähendama ja paika panema.

Negatiivne on olnud seotud ikka Venemaaga. Sinna meie põhitoodang läheb ja seal probleemid jätkuvad. Sel aastal läks aga ka seal hästi ja loodame, et hästi läheb ka tuleval aastal. Ei oskagi tehase käesoleva aasta suuremaid tagasilööke nimetada.

Meie künka otsast vaadatuna oli lõppev aasta Eesti majanduselus positiivne. Virisejaid on, aga need virisejad on ühed ja samad. Kui keegi ütleb, et Eestis on majanduses tagasiminek, siis ma ei tea, kust poolt tema seda vaatab.

Hetkel kuum