13. jaanuar 1997 kell 22:00

Põlevkivist

Riigile kuuluv tööstusgigant Eesti Põlevkivi soovib 1. märtsil tõsta põlevkivi keskmist hinda praeguselt 85 kroonilt 105 kroonile tonni eest. Selle tulemusena võib elektrienergia hind tõusta umbes 15--20 protsenti.

Hinnatõusu põhjendab Eesti Põlevkivi juhataja Väino Viilup üldise inflatsiooni ja ettevõtte liialt väikse rentaablusega. Samas ei räägi aga Viilup sellest, kuidas tema juhitud ettevõte üritab põlevkivi hinna tõusu pidurdada.

Ma ei ole kuulnud, et Eesti Põlevkivis või majandusministeeriumis oleks valminud näiteks plaan, kuidas Eesti Põlevkivi tootmiskulusid vähendada ja tootmise efektiivsust tõsta. Olen veendunud, et ei kuule sellisest plaanist enne, kui Eesti Põlevkivi sugune gigant lõhutakse ja monopol likvideeritakse.

Põlevkivi kaevandamises monopoli säilitamise vajadust on seni põhjendatud erinevate geoloogiliste tingimustega, millest tulenevalt on põlevkivi omahind kaevandustes ja karjäärides erinev. Usun, et see pole piisav põhjendus konkurentsi vältimiseks.

Eelmisel aastal toimunud restruktureerimise käigus moodustati Eesti Põlevkivist kontsern, kuhu kuulub praegu neliteist tütarfirmat, mis annavad tööd 8900 inimesele. Nendest tütarfirmadest üheksa tegelevad põlevkivi kaevandamisega.

Konkurentsi tekitamiseks tuleb kõik põlevkivi kaevandamisega tegelevad tütarfirmad muuta iseseisvaks ja panna omavahel konkureerima. Need, kes suudavad efektiivsemalt toota, saavad tööd, ja need, kes ei suuda konkurentsis püsida, peavad jääma ootama oma aega.

Konkurentsivõitluses alla jäänud kaevandusi ei pea hakkama kohe likvideerima, vaid nende baasil loob riik reservi, mille ülalpidamiskulud saadakse näiteks töötavatelt kaevandustelt võetavast reservimaksust.

Hetkel kuum