22. jaanuar 1997 kell 22:00

Ettepanekud löögi all

Kolme ministri radikaalsest haldusreformi ettepanekust on saanud tont paljudele poliitikutele, ametnikele, aga ka tavalistele riigikodanikele, kes püüavad nüüd kõigest väest oma status quo säilitamiseks avalikkusele selgeks teha, et tegemist on pelgalt populistlike sammudega, mis ei vasta kaugeltki Eesti tegelikule olukorrale ja vajadustele.

Kritiseerijate lippu on kahetsusväärsel kombel asunud kõrgel hoidma reformierakonna liider Siim Kallas, kelle ilmselt jõuetusest tingitud avaldused on täis kadedust Leimanni grupi ning enesehaletsust möödunud aegade üle, mil reformierakonnal ei jätkunud võimul olles poliitilist taipu oma ideid realiseerida.

Äripäev on endiselt seisukohal, et ministrite Leimanni, Opmanni ja Vare ettepanekuid tuleb tõsiselt toetada vaatamata sellele, et mõned neist esmapilgul teostamatutena tunduvad.

Eesti haldussüsteem on nii bürokraatlik, kohmakas ja neelab arutult maksumaksjate raha, et sellega lihtsalt tuleb jõuliselt ümber käia. Vastasel korral oleme mõne aasta pärast fakti ees, et igatsetud kodanikusõbraliku ja iseseisva riigi asemel oleme ehitanud tohutu kaadervärgi, kus umbrohuna lokkav bürokraatia matab meie senised edusammud ja lootused suuremale majanduskasvule.

Ei saa kuidagi nõustuda maavanemate ja omavalitsusliitude juhtidega, kes kinnitavad, et senise halduskorra muutmine on ilmvõimatu ja tekitab tohutuid sotsiaalseid probleeme, alates sellest, et inimesed on senisega harjunud, ja lõpetades tööpuudusega, mis seoses ametnike vallandamisega tekib.

Ühelgi normaalsel kodanikul pole midagi selle vastu, kui maksumaksja raha otstarbekamalt kulutatakse, tööpuuduse jutt viitab aga asjameeste saamatusele ja sellele, et nende haldusalas ettevõtluse arendamist millekski ei peeta.

Samuti on lausa jaburad osa riigikogu liikmete põhjendused, miks ei saa riigikogu koosseisu vähendada. Keskerakondlane Siiri Oviir ja Arnold Rüütel maarahva erakonnast on tunnistanud, et komisjonid jääksid siis liiga väikeseks.

Reformist Siim Kallas teatas uudistesaates Aktuaalne Kaamera, et riigikogu koosseisu vähendamine kolmekümne liikme võrra aitaks kokku hoida vaid mõnekümnemiljonilise summa, mis on tühine osa eelarves. Nii kergelt loevad maksumaksja raha meie majandusmehed!

Tugevast vastuseisust mi-istrite ettepanekutele võib natuke ka aru saada. Inimlikust seisukohast pole riigiametnikel just kerge oma igapäevatööst ja sellega kaasnevatest soodustustest loobuda, eriti kui peale riigitöö ei oskagi midagi targemat teha.

Poliitiline opositsioon aga jääb täiesti naeruväärsesse ossa, kui pooledki Leimanni grupi ettepanekutest peaksid toimima hakkama ja Vähi nn spetsialistide valitsus ennast vähegi õigustab. Sellepärast korraldatakse lähiajal kindlasti propagandasõda, et haldusreformijatele koht kätte näidata. Reformierakond on juba alustanud rünnakuid väidetega, et meie tahtsime ju ka, aga näe, ei lastud teha.

Kolme ministri ettepanekud väärivad laiemat avalikku diskussiooni ja võib-olla oligi nende avaldamisel just nimelt see eesmärk. Poliitikud on aga laevade pommitamise mängu riigikogus nii selgeks saanud, et teevad kõik kadedusest pikemalt mõtlemata maatasa. Leimann peab tegema kiire vastukäigu oma ettepanekute konkretiseerimiseks, enne kui tema lipulaev põhja lastakse.

Hetkel kuum