11. veebruar 1997 kell 22:00

Maksuparandus tõstis teenuste hindu

Alates sügisest muutusid välismaalastele Eestis osutatud teenused 18% käibemaksu võrra kallimaks. Põhjuseks oli, et seadusest ei olnud enam võimalik üheselt välja lugeda, kas teenuste osutamine on nullmäära alla kuuluv eksport või mitte.

Audiitorfirma KPMG Estonia maksukonsultandi Jüri Valge sõnul võib seadusest välja lugeda, et välismaalastele osutatud teenuste maksustamise kriteeriumiks on teenuse kasutamise asukoht. Välismaal kasutatavad teenused maksustatakse nullprotsendilise maksumääraga, aga teenuse kasutamine Eestis kuulub 18% käibemaksu alla.

Seadusemuutus on sundinud ettevõtteid välja mõtlema võimalusi, kuidas käibemaksu maksmisest pääseda. Näiteks on advokaadibürool võimalik oma töötajad fiktiivselt väliskomandeeringusse vormistada.

Audiitorfirmas on võimalik näidata teenust konsultatsioonina, mis käib teiste kriteeriumide alla. «Kui konsultatsiooni ostja on välisfirma, tehakse temaga leping eksportteenuse müümiseks kirjavahetuse teel. See on maksustatud nullmääraga,» rääkis Valge.

Rahandusministeeriumi osakonnajuhataja Ain Ulmre sõnutsi sõltub käibemaksuseaduse maksumäära paragrahvi muutmine ennekõike riigikogust.

Eelmisel sügisel esitati saadikualgatuse korras asjakohane seaduseparandus, mida rahanduskomisjoni aga päevakorda ei võtnud.

«Igal juhul me kaalume võimalust muudatuseks,» lubas Ulmre. «Praegusel hetkel on raske öelda, mis teenuste osutamise ja ekspordi punktist saab, sest lõpliku otsuse teeb riigikogu.»

Ulmre sõnas, et seadus võimaldab tõepoolest praegu erinevaid tõlgendusi. «Selles mõttes oleks teda vaja mingis suunas muuta küll, kasvõi redaktsiooniliselt,» märkis Ulmre.

Hetkel kuum