27. veebruar 1997 kell 22:00

Miks ettevõte läheb börsile?

Pennu börsile mineku üks põhjusi oli, et see muudab tunduvalt lihtsamaks oma partneritega suhtlemise.

Kui oled juba börsil, siis peab ka andma väga korralikku informatsiooni endast ja ka oma tulevikuplaanidest ning oluline on, et need oleksid aktsionäridele vastuvõetavad. Börsil olles on tunduvalt lihtsam uusi projekte realiseerida ja tunduvalt lihtsam on ka kapitali juurde saada.

Risk on igal pool. Oluline on see, mida peab keegi tähtsamaks. Selleks, et kiiresti ja korralikult areneda, on vaja ressurssi juurde. Selleks, et ressurssi saada odavamalt kätte, on vaja anda maksimaalselt informatsiooni endast, et ressursi andja oleks kindel, et ta selle raha tagasi saab, et lihtsalt maandada riski.

Börsil olek nõuab ka meie poolt hoopis teistsugust käitumist. Sellist käitumist, mis on aktsepteeritav ka meie partneritele.

Börsile minek on suhteliselt kallis ja nõuab väga palju energiat ja tööd ning kogu mõtlemisviisi ümberprogrammeerimist.

Kui ma vanasti olin üksi firma direktor, siis ma tegin, mis tahtsin, ja ma ei pidanud kellelegi aru andma. Nüüd ma pean aga kõigile aru andma ja praktiliselt üks viiendik päevast mul lähebki selleks. See nõuab teatud kulutusi, teatud energiat ja vastutust.

Teistpidi on aga tunduvalt lihtsam ja efektiivsem töötada meie partneritega ja neid uusi projekte realiseerida. Igaühe enda valik on, mis suunas ta minna tahab. Kui ta tahab kiiresti minna, laiuti ja suhteliselt legaalselt, siis ta lihtsalt peab endast informatsiooni andma.

Kui ta tahab nii teha, et keegi mitte midagi ei tea, siis on muidugi lihtsam ilma börsita teha.

ETK Orto puhul pole praegu peamine põhjus mitte niivõrd raha juurdetõmbamises. Meil on praegu selline seis, et tehnikat ja tehnoloogiat on toodangumahtude suurendamiseks piisavalt ja selle jaoks pole vaja börsile minna. Peamine eesmärk on hinnata ettevõtte turuväärtust. See on eelkõige omaniku nägemuse järgi, et kui nüüd tuleb potentsiaalne investor või siis tahetakse ettevõte ETK suurte projektide tarbeks pantida pangalaenuks, siis peaks olema ettevõttel reaalne turuväärtus, mille alusel pangaga vaielda.

Peale Orto on ETK süsteemis ka teisi ettevõtteid, millega börsil kaubelda.

Nagu paljud teisedki ettevõtted, tegeleme ka meie väga laia klientide hulgaga. Ettevõte, mis on börsil, on siiski suhteliselt avatud ja avalik ettevõte ja ka meie soov on raudselt olla avatud ja avalik ettevõte. See on väga meeldiv, et pärast börsile minekut on meil kohustus esitada oma bilanss, oma aruanded, oma aktsionäride muudatused ja kõik muud asjad avalikult ning hästi operatiivselt. Kui sa oled avatud, siis sa ei tohi valeandmeid meelega välja tampida, et lihtsalt odavat efekti saada. Vastutus firma juhtkonnal on oluliselt kõrgem. Ma arvan, et seda tabavad ära ka meie kliendid.

Hetkel kuum