3. märts 1997 kell 22:00

Õlle dividendiks 1 kroon aktsiast

Saku kasum vähenes

Saku õlletehase infojuht Anu Õun rääkis, et oluline põhjus majandusnäitajate halvenemises on möödunud aasta suhteliselt külm suvi, mistõttu õlletarbimine vastu varem prognoositud ootusi kahanes.

«Kui õlle tarbimus Eestis kasvas 1995. aastal võrreldes 1994. aastaga ligi 8%, siis lootsime ka möödunud aastal umbes samasugust tõusu,» rääkis Õun.

Tegelikkuses langes Eestis õlletarbimus võrreldes 1995. aastaga 4 protsenti.

Kohaliku õlle turg langes võrreldes ülemöödunud aastaga 7 protsenti. Õun ütles, et siiski hea saavutus on see, et Saku õlletehas säilitas üldise tarbimise languse juures oma turuosa, mis on 50%. Samasugune turuosa oli Saku õlletehasel ka 1995. aasta lõpus.

ASi Saku Õlletehas nõukogu liige Feliks Undusk rääkis, et ehkki alati on lootused suuremad tegelikust tulemusest, jäi firma nõukogu objektiivsetel põhjustel nende majandustulemustega rahule. Ta nimetas põhjuseks suurt piiritusjookide tarbimust Eestis, veinide tarbimuse kasvu ja ka asjaolu, et väliskonkurendid on olnud turuosa suurendamisel küllaltki agressiivsed.

«Loomulikult püütakse nüüd ettevõttes teha kõik, et olukorda järgmiseks aastaks parandada,» teatas Undusk. Firma selle aasta plaane ta täpsemalt ei valgustanud.

Saku õlletehase nõukogu otsustas, et sellel aastal jagatakse iga aktsia kohta üks kroon dividende.

Undusk rääkis, et aktsionärid ootavad mingisugust tulu, kuigi see oli äärmiselt tagasihoidlik. Kui eelmisel aastal maksti dividende 6 miljonit krooni 8 miljoni aktsia peale ehk 75 senti aktsia kohta, siis nüüd tuleb selleks määraks üks kroon aktsia kohta. «Väike edasiminek siiski on, ehkki kõik annavad endale aru, et tagasihoidlik,» märkis Undusk. «Samas leiti nõukogus, et see on siiski parem üldse maksmata jätmisest.»

1. märtsil jõustunud pakendiaktsiisiseadus kehtib praegu alkohoolsete jookide suhtes. See tähendab, et importija peab 0,33liitrise klaastaara ühiku pealt maksma 1,15 krooni. Sama mahuga plasttaara ühikult 1,65 krooni ning metalltaaralt 1,40 krooni.

Riigikogus on menetluses ka Isamaaliidu fraktsiooni algatatud aktsiisiseaduse muutmise eelnõu, mis diferentseerib õlleaktsiisi tootmismahtude järgi ning selle vastuvõtmise korral peaks Saku õlletehas hakkama heleda õlle liitri pealt maksma aktsiisi praegu kehtiva 2 krooni asemel 3,50 krooni ning tumeda õlle liitri pealt 3 krooni asemel 4 krooni.

Õlletehase infojuhi sõnul puudutaks sellise eelnõu vastuvõtmine riigikogus 50 protsenti turul olevast õllest. Kuid tema sõnul teeb ettevõtte nõukogu otsuse selle kohta, kuidas uute aktsiiside korral käituda, pärast nende aktsiisimäärade kehtima hakkamist.

Hetkel kuum