9. märts 1997 kell 22:00

Aktsiate hinnatrend on jätkuvalt tõusev

Nädala märksõnaks Wall Streetil oli taas föderaalreservi esimehe Allan Greenspani oodatav esinemine. Tegemist oli Greenspani traditsioonilise poolaastaaruandega USA majanduse seisu kohta. Eeldati, et Greenspan hoiatab taas aktsiaturu võimaliku ülekuumenemise eest. Kõigile üllatuseks olid aga Greenspani seisukohad muutunud nädalaga palju leebemaks ja aktsiaturg liikus üles -- Dow tõusis kolmapäeval 93,13 punkti, 6945,85 punktile. Neljapäeval ja reedel oodati Wall Streetil veebruari tööhõive näitajaid. Ootuses turg langes õrnalt, kuid pärast tulemuste selgumist asus reedel kiirelt tõusma. Dow tõusis nädalaga 123,15 punkti, 7000,89 punktile, sulgudes esimest korda pärast 25. veebrauari üle 7000 punkti taseme.

Stockholmi börs rallis kogu eelmise nädala kiirelt ülespoole, tõustes nädala neljal viimasel päeval järjest uute life-high noteeringuteni. Reedel fikseeriti VA-indeksi uus rekord 2775,53 punktil. Börs sulgus paar punkti madalamal, 2773,23 punktil. Nädalaga tõusis indeks 122,64 punkti (+4,63 %). Maaklerite sõnul põhjustas kiire tõusu Stockholmis tugev rahvusvaheline tõusutrend. Suure hüppe tegi Rootsi kõige tähtsam aktsia, mis on kõigi suuremate vahendajate kauplemisnimekirjas -- Ericssoni grupi aktsia, tõustes reedel 10,5 krooni, 270,5 kroonile. Elavas kauplemises hüppas metalli- ja kaevandusgrupi Trelleborg aktsia reedel 7 krooni, 128 kroonile. Diilerite sõnul ostupool ei ammendunud ja esmaspäeval tõus ilmselt jätkub.

Ka Helsingis kestis pea kogu nädala aktsiahindade kiire tõus, mis viis börsi nädala lõpupoole uute rekordtasemeteni. Üle-eelmise nädala lõpu langusemeeleolu kestis Helsingis ka veel eelmisel esmaspäeval, siis pööras turg aga otsustavalt tõusule, jõudes reedel väga lähedale uue tuhande piirile. Reedene HEX-indeksi uus tippnoteering fikseeriti börsi sulgemisel 2989,31 punkti tasemel. Nädalaga tõusis indeks 95,82 punkti (+3,31%). Maaklerite sõnul proovib HEX tõenäoliselt juba järgmisel nädalal alistada 3000 punkti piiri. Kiiret tõusu toetas tugev ookeanitagune nõudlus. Turu liidrid olidki reedel Nokia ja UPM-Kymmene, mis on mõlemad kaubeldavad ka USAs. Esimene tõusis 4,5 marka 319-le ja teine 3,5 marka 121,5 margale.

Välisinvestorite ostuhuvi languse ja kohalike investorite kasumivõtmise mõjul on viimastel nädalatel muutunud Venemaa aktsiaturul valitsevaks langusmeeleolu. Nädala lõpupoole võis diilerite sõnul siiski märgata turul teatavat elavnemist. Venemaa aktsiaturg sõltub oluliselt poliitilisest olukorrast riigis. Möödunud nädalal oli selles valdkonnas kaks märkimisväärset sündmust -- Jeltsini esinemine riigiduumas ja Anatoli T?ubaisi määramine Venemaa esimeseks asepeaministriks. Kui Jeltsini esinemine tekitas turul erisuunalisi liikumisi (kohalikud ostsid, välisinvestorid võtsid kasumit), siis Venemaa reformikurssi sümboliseeriva T?ubaisi määramine asepeaministriks peaks põhjustama turu aktiivsuse kasvu ja välisinvesteeringute juurdevoolu.

Läti aktsiaturg keerles eelmisel nädalal kohaliku turu liidri Unibanka aktsia ümber. Teisipäeval teatas Läti suuruselt teine pank, et nende eelmise aasta puhaskasum oli 5,978 mln latti (ca 140 mln kr). Panga presidendi Andris Berzin?i sõnul teeb juhatus 25. märtsil kokkutulevale aktsionäride üldkoosolekule ettepaneku maksta dividendidena välja umbes miljon latti, ülejäänu aga kapitaliseerida, emiteerides täiendavalt aktsiaid. Hetkel on Unibanka emiteerinud 19,8 mln aktsiat. Kolmapäeval tõusis Unibanka aktsia 14 santiimi, 4,65 latile ja neljapäeval esmakordselt ajaloos 5,0 latile. Neljapäeval tegi suurema, 5,01protsendise hüppe ka Saule10 indeks, tõustes esmakordset üle 200 punkti taseme, 200,12 punktile.

Vilniuse börs liikus möödunud nädalal ettevaatlikult üles-alla kõikudes ilma kindla trendita. Kuigi turg on langenud jaanuari keskpaiga rekordiliselt 3242,25 punkti tasemelt ligi neljandiku (reedel oli LITIN-A indeks 2438,75 punktil), on turul levinud arusaam, et aktsiad on endiselt veidi ülehinnatud (aasta tagasi peeti ka Hansapanga aktsia 50 kr hinnataset väga kõrgeks). Investorite hoogu on pidurdand ka ettevõtete eelmise aasta tulemuste viibimine. Üheks selliseks ettevõtteks, kelle eelmise aasta tulemused pole veel selgunud, on ka Hermis Pank. Diilerite sõnul võib panga kasum jääda alla varem prognoositud 25 mln litile. Aktsia liikus languse suunas, kukkudes reedel 4,9 litti, 185 litile (53,99 kr).

Hetkel kuum