13. märts 1997 kell 22:00

Täna käivitub esimene Eesti indeksifond

Eesti Panga finantsturgude osakonna juhataja Valdur Laid lausus, et Äripäeva indeksi fond on Eestis novaatorlik ja edumeelne samm. Mõnda indeksifondi ootas turg juba kaua, lisas ta.

Indeksifond võiks Laidi sõnul investorile huvi pakkuda, kuna see oleks lihtsaim viis saada vähese investeeringu juures kõrget diversifitseeritust ehk hõlmata tervet väärtpaberiturgu ja selle liikumist.

«Fondi investeerib inimene, kes usub Eesti majanduse kasvu,» ütles Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov eile õhtul Äripäeva indeksi fondi pidulikul avamisel. «Mingit portfelli paigutuse riski ei ole. Kui Eesti firmad tugevnevad ja aktsiatega kauplemine elavneb, siis Äripäeva aktsiaindeks ka tõuseb ja ühes sellega kasvab ka fondi osaku väärtus,» lisas Rõtov, kes kuulub fondi haldava ettevõtte nõukogusse.

Ainsaks negatiivseks küljeks oleks indeksifondi juures asjaolu, et sinna investeerides tasanduvad üksikute aktsiate võimalikud suured hinnatõusud, rääkis Laid. Ka tuleks loota, et fondiosaku kurss kajastaks tegelikus elus võimalikult täpselt Äripäeva indeksit, lisas ta.

Fond paigutab investorite raha samas proportsioonis aktsiatesse, mille põhjal arvutab Äripäeva toimetus Äripäeva aktsiaindeksit. Praegu kuuluvad aktsiaindeksisse 12 juhtiva börsiettevõtte aktsiad. Suurima, 36,1protsendilise osakaaluga on portfellis Hansapanga aktsia, järgneb Hoiupanga aktsia 15,1 protsendiga, väikseima osakaaluga 12 firma seas on praegu Kalevi aktsia -- 2,9% (täpsemalt vt 13. märtsi Äripäev lk 24).

Äripäeva indeksi fondi haldab Eesti-Rootsi ühisettevõte Ühishalduse AS, mille aktsiakapitalist kuulub 51 protsenti Eesti Ühispangale ja 49 protsenti Rootsi suurimale majanduslehele Dagens Industri, kes on ka Äripäeva omanik.

Eilsel Äripäeva indeksi fondi presentatsioonil tegid Ühispank ja Äripäev uude fondi ka esimese investeeringu. Ühispanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt ja Igor Rõtov kirjutasid alla halduslepingule, mille kohaselt kumbki firma investeeris indeksifondi miljon krooni. ÄP

Hetkel kuum