Tallinna linnavalitsus langetab ametliku otsuse Tallinna monopoolse vee-ettevõtte erastamise kohta 21. märtsil, seejärel peab otsuse tegema volikogu.
«Volikogu menetlus võib kesta poolteist kuni kaks kuud, ettevõtte äriregistrisse kandmine kahest nädalast kolme-nelja kuuni,» rääkis Tallinna linnapea Robert Lepikson.
VKME möödunud aasta käive oli 400 miljonit, kasum ligi 100 miljonit krooni, rentaablus seega 25%. Peadirektor Enno Pere sõnul selguvad täpsemad andmed märtsi lõpus, mil on lõppenud audiitorkontroll.
Tallinna väärtpaberibörsi tegevdirektor Helo Meigas kinnitas, et VKME-taolist ettevõtet ootab börs suure huviga. «Tegemist on väga rentaabli äriga, mis mitte kunagi kuhugi ei kao,» ütles Meigas. «Seda tüüpi stabiilsed investeeringud on kõikjal maailmas ääretult atraktiivsed.»
Linnavalitsuse kava kohaselt reorganiseeritakse VKME kõigepealt aktsiaseltsiks. Seejärel müüb linn maha 70 protsenti aktsiatest, olles enne eraldanud VKME 1,2 miljardi krooni suurusest põhivarast heitvee tunnelkollektori ja puhta vee magistraali, millega põhivara väärtus kahaneb saja miljoni krooni võrra.
Kui arvata maha ka VKME kohustused, kujuneb aktsiakapitali suuruseks Pere sõnul 800--900 miljonit krooni.
Robert Lepikson ütles, et kesksete torustike jätmine linnale võimaldab tulevikus aktsiaseltsi tegevust kontrolli all hoida.
Pere sõnul tagab selline otsus ettevõttele sisuliselt monopoolse seisundi. «Ma ei kujuta ette, kes võiks meiega konkureerima hakata, kui näiteks uue tunnelkollektori ehitus läheb maksma kaks Eesti riigi eelarvet,» märkis Pere.
Pärast VKME erastamist läheb ettevõte Lepiksoni sõnul börsile ning ühtlasi toimub täiendav 20protsendiline aktsiaemissioon. Seejuures säilitab linn erastamisest laekunud raha arvel ettevõttes oma 30protsendilise osaluse, lisas Lepikson.
«Täiendav aktsiaemissioon peab tagama raha jooksvateks investeeringuteks,» lausus Pere. «Tänavu on vaja investeerida linna veemajandusse 310--315 miljonit, tuleval aastal 350 miljonit krooni. Kümne aasta arengukava maksumus on 3,8 miljardit.»
Enno Pere sõnul peab tänasest veevarustuse ja kanalisatsiooni munitsipaalettevõttest kujunema kaugemas perspektiivis kontsern, kus eraldi tütarfirmade käes oleks vee tootmine, vee jaotamine (võrk), heitvesi ja põhiehituslik remont.
Peadirektor Pere avaldas arvamust, et ligi 900 miljoni kroonise aktsiakapitaliga VKME on Tallinna väärtpaberibörsi jaoks liiga suur. Helo Meigas väärtpaberibörsilt lükkas sellised kahtlused tagasi.
«Kui VKME tuleb börsile, noteerime kaubeldavad aktsiad täies mahus,» kinnitas Meigas. «Miljardine aktsiakapital on tõesti soliidne ja mõjutab börsi tegevust tugevasti, kuid ei tähenda mingil juhul krahhi. Meie turu kapitalisatsioon (börsil kaubeldavate ettevõtete turuväärtus -- toim) on juba täna 11 mld.»
Kui Pere sõnul võib tulevane firma minna hoopis Frankfurdi või Helsingi börsile, siis Meigas ütles, et see otsus ei pruugi olla otstarbekas. «Tuleb arvestada, et välisbörsidel ei kujune aktsiate likviidsus kuigi suureks, kannatab hind,» ütles Meigas. Näiteks Hansapanga aktsiate hind Frankfurdi börsil on üsna madal, lisas ta.
Reedel kinnitas linnavalitsus joogi- ja heitvee piirhinnad aastani 2001. Lepiksoni sõnul saavad need hinnad kohustuslikuks ka VKME tulevastele omanikele.
Seotud lood
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.