Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et avaliku müügi korralduses ei tule mingeid muudatusi, võrreldes viimati toimunud aktsiate avalike müükidega.
Eesti Gaasi aktsiate ostmiseks saab esitada kahte tüüpi pakkumusi -- aktsiate ostusumma või soovitud hinnaga ostetavate aktsiate hulga peale. Esimesel juhul saab pakkuja tasakaaluhinnale vastava koguse aktsiaid. Teisel juhul saab aktsiad, kui pakutud hind on võrdne või kõrgem pakkumusel välja kujunenud tasakaaluhinnast.
Tegime täna sama otsuse, mis möödunud aasta 4. detsembril, kuid juba lähtudes mitte erastamis- vaid väärtpaberiseadusest, lausus Sarnet. Ka aktsiate avaliku müügi kuupäeva ei tohi erastamisagentuur teatada just väärtpaberiseaduse järgi.
ASi Eesti Gaas peadirektor Aarne Saar lausus, et firma on pärast aktsiate avaliku müügi lõppu huvitatud ka börsile minekust. Börsile tuleku tärminiks pakkus ta välja selle aasta lõpu või järgmise alguse.
Väärtpaberispetsialistid prognoosivad Eesti Gaasi aktsiate vastu suurt huvi ja infrastruktuuri ettevõtete sektori hindavad nad paariaastases perspektiivis pangasektoriga võrreldavaks või isegi tugevamaks.
Hansapanga peaanalüütik Katrin Kaarli prognoosis aktsia avalikul müügil suurt ülemärkimist. «Nii Lätis kui Leedus, kus on võimalik osta gaasifirmade aktsiaid, on nende hind kõrge. Samal ajal on nii Läti kui Leedu gaasifirmad hetkel kahjumis,» lisas Kaarli.
Pole tõenäoline, et aktsia hind märkimise käigus liiga kõrgele tõuseb, sest investorite oskused aktsia hinda juba märkimise hetkel paremini ette arvutada on oluliselt suurenenud, mistõttu ekstrakasumid märkimisest kaovad ära, lausus Kaarli.
HF Arenduse ASi juhataja Margus Uudam lausus, et kuna Eesti investorid hindavad paljuski ettevõtteid P/E (aktsia hinna ja oodatava kasumi suhe) taseme järgi, on nad Eesti Gaasi eest valmis maksma kallimate pangaaktsiatega suhtarvuliselt ühel tasemel hinda.
Uudami sõnul suureneb Eesti Gaasi börsile tulekuga välisinvestorite huvi aktsia vastu, mis omakorda mõjub aktsia hinnale positiivselt. Kuni börsileminekuni ennustas Uudam Eesti Gaasi aktsiale tagasihoidlikku kauplemist.
Et veerand aktsiatest oleks vabalt kaubeldavad, nagu näeb ette börsireglement, peaksid praegu nimeliste A-tüüpi aktsiate omanikud väikeaktsionärid vahetama need vabaltkaubeldavate B-tüüpi aktsiate vastu, selgitas Saar.
Täna on Eesti Gaasi nõukogu koosolek, kus määratakse aktsionäride üldkoosoleku aeg. Peale dividendide määramise möödunud aasta eest on üldkoosoleku teine punkt arutada võimalust vahetada nimeline aktsia võõrandatavaks aktsiaks, märkis Saar. Ta lisas, et eelnevad kõnelused väikeaktsionäridega annavad lootust, et aktsiaid vahetatakse piisavalt. Eesti Gaasi väikeaktsionärid on ka eksmajandusminister Toivo Jürgenson, Ülo Nugis ja majandusministeeriumi asekantsler Arvi Hamburg.
«Põhimõtteliselt olen mina kui väikeaktsionär selle poolt, et minu käes olevad aktsiad oleks kaubeldavad,» lausus Eesti Gaasi väikeaktsionär, 30 A-tüüpi 1000kroonise nominaaliga aktsia omanik Jaan Uustalu.
Eesti Gaasi osakaal üldises kütuse tarbimises Eesti turul tõuseb Saare sõnul viie aastaga praeguselt 12 protsendilt viiendikuni.
ASi Pakterminal nõukogu esimees Aadu Luukas ütles, et Eesti Gaasi prognoos gaasi osakaalu kasvamise kohta on põhimõtteliselt õige. Gaasi peamise konkurendi -- masuudiga -- köetavad tsentraalkatlamajad on üldjuhul suure soojakaoga ning nende otstarbekus on küsitav, rääkis Luukas.
1996. aastal müüs Eesti Gaas 830 mln m³ gaasi. Lähima viie aasta jooksul plaanib ettevõte jõuda kuni 1,5 mld m³ müügimahuni.
ASi Eesti Gaasi 1996. a netokäive oli 635 mln krooni ja kasum 47 mln krooni. Saare sõnul prognoosib ettevõte selleks aastaks umbes sama suurt käivet, kuid 20 mln kroonist kasumit. 1998. aastaks näeb Eesti Gaasi arenguplaan ette 670 mln kroonist käivet.
Mullu investeeris ettevõte 83 mln krooni. Saar lausus, et järgnevate aastate investeeringud on suurusjärgus kuni 50--90 mln kr aastas.
Seotud lood
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.