23. märts 1997 kell 22:00

Kevad ja laenud elavdavad väikelinnu

Paljude väikelinnade kinnisvaraturgu iseloomustab sesoonsus, seepärast on kevadel kauplemine hoogustunud ja see on toonud kaasa väiksese hinnatõusu. Teiseks on hindu mõjutanud ka soodsamad laenuvõimalused.

Palju kortereid on turule toonud privatiseerimine, kuigi sellega on eri piirkondades jõutud erinevale tasemele. Kui näiteks Põlvas oli korterite erastamine juba paar aastat tagasi lõpetatud, siis Narvas on sellega bürokraatide mugavuse tõttu jõutud alles poole peale.

Kõige odavamalt saab uue kodu soetada Kesk-Eestis. Kahetoaline korraliku siseviimistlusega korter paneelmajas maksab Paides kuni 40 000 kr, kolmetoaline 60 000 kr. Keskmine hind on vastavalt 25 000 ja 30 000 kr. 200 000 krooni eest saab 20 aasta vanuse alla 100 m² suuruse eramu, mis ei vaja põhjalikku remonti. Suurem maja, mis on ehitatud 80ndate aastate lõpus, maksab ligikaudu pool miljonit krooni.

Kõige kõrgemad on korterite hinnad Kuressaares. Sealne hinnatase kujunes välja juba paar aastat tagasi. Kauplemine on loid ja hinnad stabiilsed. Eramuid ostetakse-müüakse vähe ja selles osas on turg veel välja kujunemata.

Viljandit iseloomustab tagastatavate majade suur osakaal kogu eluasemefondis: ca 70%. Seepärast tõstis seal korterite hinda üürnikele antav EVP-laen. Tõusnud on ka eramute hinnad, kuna nõudmine on suur. Kõige enam soovitakse osta 60ndatel aastatel ehitatud väikest maja, mille hind on 200 000 kr. 10 aastat uuem maja maksab 300 000--400 000 kr. Rublaaja lõpus ehitatud suured eramud on väga väikese krundiga (300--400 m²) ja nende hind on keskmiselt 500 000 kr.

Viljandiga enam-vähem samas suurusjärgus on kinnisvara hinnad Rakveres ja Haapsalus. Viimasele lisab oma võlu ja ligitõmbavust meri. Haapsalu erineb teistest väikelinnadest sellegi poolest, et seal on võimalik osta uus, kaasaegse viimistluse ja sisustusega eramu, mis maksab 1--2 miljonit krooni. Teistes väikelinnades katkes ehitustegevus rublaaja lõpus ning sellest ajast on palju pooleliolevaid ehitisi, mis on enamasti ebapraktilise planeeringu ja halva kvaliteediga.

Raske on väikelinnades leida ahiküttega korterit, kuna kõrged kommunaalmaksed on teinud need väga nõutavaks. Mugavustega korteritega võrreldes on paremate ahiküttega korterite hind võrdne või suuremgi.

Hetkel kuum