25. märts 1997 kell 22:00

Tehnoloogiaaktsiad lähevad odavamaks

Jaanuaris paistis olukord täiesti hea. Nasdaqi börsil, kus domineerivad just tehnoloogiafirmad, tõusis Composite-indeks paari nädalaga kaheksa protsenti, võrreldes aastavahetuse seisuga. Kuid pärast jaanuarikuist tipptaset on indeks langenud juba üle kümne protsendi ehk paar protsenti allapoole eelmise aasta taset.

Alles eelmisel aastal oli Nasdaqi süsteemi loonud USA väärtpaberivahendajate rahvuslikul liidul (NASD) põhjust rahul olla, sest Composite-indeks kerkis märgatavalt kiiremini kui teised indeksid, sealhulgas Dow Jones.

New Yorgis enim jälgitavatest indeksitest on sel aastal kuue protsendiga plussis nii Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks kui ka Standard Poor's 500 indeks. Miinuses olevast Nasdaqist jäävad maha vaid väikefirmade ja energiafirmade aktsiaindeksid.

Tehnoloogiaaktsiate langust on soodustanud raha väljavool tehnoloogiasse investeerivatest fondidest.

Viimasel ajal on neist fondidest lahkunud kuni 100 miljonit dollarit nädalas ning märtsikuu kahe esimese nädalaga on tehnoloogiafondidest raha välja võetud ligi kakssada miljonit dollarit.

Viimase kuu jooksul on kümme suuremat teadus- ja tehnoloogiaaktsiatesse investeerivat firmat kaotanud oma väärtusest umbes üheksa protsenti, mille põhjuseks on aktsiakursside langus ja investeeringute väljavõtmine.

Analüütikute hinnangul on sellel väga lihtne põhjus: nimelt on tehnoloogiafirmade aktsiad olnud juba pikka aega üle hinnatud ning nüüd on ka investeerijad seda märganud. Peale selle on tehnoloogiafirmade areng aeglustunud.

Nasdaqi süsteemi kuulub üle viie tuhande eri aktsia. Suurima kaaluga on seal infotehnoloogia- ja tööstusaktsiad, mille kõrval on ka finants- ja teenindusfirmade aktsiaid.

Analüüs näitab, et indeksi languses on põhisüüdlaseks just tehnoloogiaaktsiad, kuna näiteks finants- ja teenindusfirmad on selgelt plussis. See omakorda tähendab, et ilma nendeta oleks Composite-indeksi seis veelgi halvem.

Nasdaqi kõige likviidsemad aktsiad on Inteli, Cisco Systemsi, Sun Microsystemsi, Microsofti ja Oracle'i aktsiad.

Välisfirmadest on tipus Rootsi Ericsson. KL

Hetkel kuum