17. aprill 1997 kell 22:00

Bensiiniliiter kallineb 1,5 krooni aastas

Minister Mart Opmanni sõnul on rahandusministeeriumi ettepanek tõsta aktsiisi tulevikus astmeliselt kuni aastani 2001. Et kõigil oleks teada, kui palju kulud kasvavad, lisas ta. Opmanni sõnul on nii teinud ka lätlased.

«Meie arvamus tuleneb osaliselt teede- ja sideministeeriumi ettepanekust ja vajadusest investeerida teedesse,» selgitas Opmann. Kui sel aastal on mootorikütuse aktsiisi plaanitud ligi 900 mln krooni, siis see raha on väga väike, ainuüksi Tallinna--Tartu maantee läheb maksma 2 mld krooni, lausus ta.

Opmanni sõnul katab praegu kütuseaktsiisist laekuv raha ainult hädapärased remonditööd. «Projektid on ikka suurusjärgu võrra erinevad,» mainis ta.

Eilsel kohtumisel Mart Opmanniga tegi õliliidu tegevdirektor Henn Pärn ettepaneku tõsta kütuste aktsiise diferentseeritult. Kõige keskkonnaohtlikuma pliibensiini aktsiis tõuseks kiiremini ja pliivaba bensiini aktsiis aeglasemalt ning diislikütuse aktsiis kõige aeglasemalt, selgitas Pärn. Pärn esindas kohtumisel ka autoettevõtete liitu ja autode müügi- ja teenindusettevõtete liitu.

Pärn lausus, et rahandusministeeriumi aktsiisi tõstmise ettepanek vajab tõsist kaalumist ja tõus peaks tulema pehmem. «Maanteede ehitamise raha peaks otsima mujalt, ka välislaenudest, mis on maailmas üle jäänud raha,» lisas Pärn. «Niipalju, kui tahavad ehitajad, ei ole võimalik aktsiisist välja imeda,» sõnas ta.

Hetkel kuum