28. aprill 1997 kell 22:00

Ukrainas äriajamise raskused

Esiteks võib Ukraina ärikliima olla tõesti väga keeruline. Motorola otsustas oma projektist loobuda just pidevalt muutuvate litsentseerimistingimuste pärast.

Kuid teiseks on Ukraina turu potentsiaal liiga suur, et seda täielikult ignoreerida. Ka siin sobib näiteks Motorola, kes küll loobus GSMi projektist, kuid ei peatanud teisi investeeringuid Ukrainas.

Investeerijatel tuleks kindlasti arvestada sellega, et Ukraina ei ole koht kiireks rikastumiseks, kuigi tegelik ostuvõime on ametlikus statistikas kajastuvast parem. Tegutseda tuleb samm-sammult, alustades esindusega, mis võimaldab uurida turgu ning ühtaegu olla majanduslikult aktiivne.

Ettevaatlik tuleb olla krediitidega. Riski aitab vähendada näiteks Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupanga (EBRD) Ukraina kaubanduse soodustamise programm.

Kuigi investorid ei ole rahul Ukraina segase õigus- ja maksusüsteemiga, on sellel ka soodsad küljed. See pakub võimalusi maksudest kõrvale hiilida ning välja kaubelda soodustusi investeerimismahukate projektide puhul.

Ukrainas on kõik võimalused edukaks lobby-tööks. Kuid tuleb meeles pidada, et Ukraina parlament arvestab äriringkondade huve vähem kui reformimeelne valitsus ja president. Ukraina uue põhiseaduse kohaselt on võimalik seadusi kiiresti vastu võtta presidendi dekreediga. BNS

Hetkel kuum