6. mai 1997 kell 22:00

ASi Marlekor ähvardab kohtutee

Tallinna linnakohtusse esitatakse hagi, et nõuda Marlekorilt tagasi võlga keemiatööstuskontserni Akzo Nobel Soome müügifirmale Casco Nobel OY, teatas Guido Fiveger Julianuse Inkasso OÜst. Tema sõnul on hagi aluseks see, et Marlekori esindajad lubasid tasuda firmale aprilli jooksul kogu võla 56 810 Soome marka (152 252 krooni), seni on aga tasutud vaid osa sellest.

Casco Nobel ja Akzo Nobeli Eesti müügifirma Casco Liimid OÜ on viimase kuuga saanud Julianuse Inkasso vahendusel tagasi vastavalt 10 000 Soome marka ja 30 000 krooni.

«Neljast võlast on Casco Nobeli oma kõige kindlam,» põhjendas Fiveger ainult ühe võla andmist kohtusse.

Marlekori suuromanik Peter Sedin ütles eile, et ta ei saa aru, miks on see võlg taas üles tõstetud. «Plaanime võlgadest vabanemist ja kuu aja jooksul saame asjaga ühele poole,» lubas Sedin. «Kõik läheb, nagu lubatud,» lisas ta.

Kui Julianuse Inkasso annab meid kohtusse, siis on see esimene katse võlga Marlekorilt kohtu abiga sisse nõuda, ütles Sedin.

Märtsi lõpus teatas Julianuse Inkasso, et firma alustab Marlekori vastu esitatud võlanõuete koondamist firma pankrotimenetluse algatamiseks.

«Ma ei näe pankrotimenetlusel mõtet, sest iga viimane kui kruvi Marlekori seinas on panditud ja lootus selle läbi raha saada nullilähedane,» tõdes Guido Fiveger. Ta nimetas kohtusse esitatavat hagi indikaatoriks, et selgitada Marlekori majanduslikku tausta. «Kui võlg tasutakse enne eelistungit, hakkab tulema järjest haginõudeid,» ütles Fiveger. «Kui jõutakse kohtuotsuseni, näeme, kas ja kuidas Marlekor kohtuotsust täidab.»

Kaheksandat aastat OÜs Balthis töötav Tõnis Kiisküla ütles, et nende firma tootis endiselt vineeri- ja mööblikombinaadilt renditud seadmetega ekspordiks vineeri ja ühtlasi maksti vineeri- ja mööblikombinaadi töölistele palka. «Meie puit varastati ära ja ka valmis vineer müüdi maha,» kirus Kiisküla mitu aastat tagasi firmale tekitatud kahju.

1992. aastal tekkinud võlga on tunnistanud ka vineeri- ja mööblikombinaadi ostnud Marlekori omanikud. Kuni 1995. aastani on seda võlga tilkhaaval tasutud, ütles Kiisküla. Tema väitel sai Balthis viimati 1995. aasta augustis Marlekorilt parketti. Balthis nõuab Marlekorilt praegu ligi 570 000 krooni.

«Võlg on raamatupidamises kirjas, seda on tunnistanud neljasilmavestluses ka Marlekori finantsdirektor Vambola Tammiksaar, aga nad lihtsalt ei maksa,» ütles Kiisküla. «Tammiksaar on mulle öelnud, et omanikud käskisid mitte maksta ja tema peab käsku täitma.»

Peter Sedini väitel uuris Marlekori võlga Balthisele ettevõtte oma komisjon ja leidis, et need asjad on ebakorrektselt vormistatud. «Meid peteti, mingit võlga tegelikult pole,» ütles ta.

Sedini väitel on praegu hoopis Balthis Marlekorile 800 000 krooni võlgu.

«Balthise võla küsimus on kõige keerulisem ja siin ootab tõenäoliselt ees väga pikk kohtuvaidlus,» lausus Guido Fiveger. Tema sõnul on võimalik, et vineeri- ja mööblikombinaadi erastamise hetkel jäi Balthise võlg kahe silma vahele.

Hetkel kuum